Članovi Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta (AFET) pozvali su vlasti u Srbiji da sprovedu transparentnu zvaničnu istragu o urušavanju nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici i nezavisnu istragu o navodnoj upotrebi "nezakonite tehnologije" na protestu 15 . marta.
U izveštaju koji su usvojili 9. aprila, evroparlamentarci su izrazili žaljenje što je vlada Srbije propustila priliku da ispuni zahteve studenata koji su u velikoj meri usklađeni sa reformama koje Srbija treba da sprovede na putu ka članstvu u EU i pozvali Beograd da "ozbiljno pokaže" stratešku orijentaciju ka EU.
"Poslanici EP su izrazili duboku zabrinutost zbog sistemskih problema koje su istakli studenti i drugi učesnici protesta, kao što su pitanja koja se odnose na građanske slobode, podelu valsti, korupciju, zaštitu životne sredine i institucionalnu i finansijsku zabrinutost", saopštio je Evropski parlament.
Naglasivši da je korucpija u Srbiji značajna prepreka u procesu pristupanja EU, evroparalamentarci su pozvali na "potpune i transparentne pravne postupke i zvaničnu istragu" o tragediji u Novom Sadu 1. novembra i nepristrasnu istragu "navodne upotrebe nezakonite tehnologije za kontrolu mase" protiv demonstranata.
U izveštaju koji su članovi AFET-a usvojili sa 55 glasova za, 13 protiv i osam uzdržanih, izražava se zabrinutost zbog ograničenog ili nikakvog ukupnog naretka u ispunjavanju kriterijuma za članstvo u EU u ključnim oblastima kao što su vladavina prava, medijske slobode, reforma javne administracije i usklađivanje s politikama EU, posebno sa spoljnom politikom.
"Vlasti Srbije treba da pokažu snažnu političku volju i doslednost u sprovođenju reformi u vezi s EU i da nedvosmisleno komuniciraju sa građanima o EU i evropskom putu Srbije", navodi se u izveštaju.
Nastavak bliskih odnosa Srbije sa Rusijom izaziva zabrinutost zbog njene strateške orijentacije, naveli su poslanici i pozvali EU da preispita obim finansijske pomoći Srbiji ako nastavi da podržava antidemokratske ideologije i ne uskladi se sa sankcijama EU i zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom.
Poslanici EP su takođe zabrinuti zbog "pomirljivog pristupa" Evropske komisije prema Srbiji u kontekstu njenog nazadovanja tokom godinu dana u oblastima vladavine prava, demokratije i osnovnih prava, kao i njenog destabilizujućeg uticaja na ceo region.
U izveštaju se takođe ističe da ukupan tempo pristupnih pregovora zavisi od posvećenosti Srbije dijalogu sa Kosovom, koji treba da vodi "u dobroj veri" kako bi se došlo do "pravno obavezujućeg sporazuma zasnovanog na međusobnom priznanju".
Izvestilac EP za Srbiju Tonino Picula je rekao da duga politička kriza, pojačana nedostatkom napretka u pogledu osnovnih kriterijuma kao što su korupcija, vladavina prava, sloboda medija i izborna reforma, ima direktan uticaj na napredak Srbije ka članstvu u EU.
"Predugo Srbija pokušava da iskoristi najbolje od fondova EU, dok naše osnovne vrednosti i geopolitičku orijentaciju stavlja u drugi plan. Proces proširenja je zasnovan na zaslugama, a napredak Srbije mogao bi imati pozitivan uticaj na region", kazao je Picula.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Evropski parlament