Istoričarka umetnosti Andrea Linebah-Vegner pronašla je dokaz da je jestiva, slatka čokolada u čvrstom obliku u Evropi i Nemačkoj počela da se konzumira znatno ranije što se mislilo, a dokaz o tome našla je u porodičnoj prepisci čuvenih autora bajki, braće Grim.

Izučavajući prepisku braće Grim sa rođacima, naišla je na rečenice u kojima se spominju čokoladne kugle, saopštio je 4. decembra njen matični Univerzitet u nemačkom Kaselu.

Uvreženo mišljenje do sada je bilo da je čokolada kakvu danas poznajemo nastala 1828. godine kada je Kasparus van Houten, hemičar iz Amsterdama, izmislio presu za kakao i puter. Do tada, čokolada je bila samo pomalo gorak, ali veoma skup napitak od zrna kakaovca u kojem su uživali bogati i aristokrate.

I u Nemačkoj je čokolada do sredine 19. veka ostala uglavnom samo napitak.

Međutim, u jednom pismu, tetka braće Grim Henrijete Cimer, koja je služila vojvotkinju od Hesena, piše da je 1806. kada je bila u egzilu sa vojvotkinjom u Francuskoj naišla ne retku deliciju. U pismu iz februara 1812. tetka Henrijeta je braći Grim, Jakobu i Vilhelmu, najavila da će im poslati čokoladne kuglice.

Vilhelm je u odgovoru u martu iste godine napisao da nigde ne ide, a da ne stavi par njih u usta.

Linebah je u pismima naišla i na recept jednog dvorskog poslastičara iz Gote za "Pralins de Chokolade". Linebah je ocenila da je to otkriće, do kojeg je došla radeći na istraživanju "Delo i značaj braće Grim" senzacija u kulturno-istorijskom smislu.

Studija je objavljena još prošle godine, ali je dokaz o ranijem poznavanju čokolade široj javnosti postao poznat tek ove godine, jer je jedna mala manufaktura čokolade u Kaselu odlučila da proizvede čokoladne kuglice po originalnom receptu iz Gote, saopštio je Univerzitet u tom gradu.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Pixabay