U Podgorici je 13. decembra mirno posle incidenata tokom protesta zbog odluke parlamentarne većine da izglasa sporne izmene Zakona o predsedniku, a evropski zvaničnici i ambasadori zapadnih zemalja pozivaju političare da deblokiraju institucije i povuku sporni akt.

Građani uz podršku opozicije traže vanredne izbore i najavljuju blokadu saobraćajnica u više gradova, kao i novi protest u subotu 17. decembra u Podgorici.

Evropski komesar za proširenje Oliver Varheji pozvao je "političke aktere da hitno preduzmu mere kako bi osigurali funkcionalnost Ustavnog suda" i da poštuju preporuke Venecijanske komisije.

"EU podržava da svi politički akteri preduzmu hitne mere kako bi osigurali funkcionalnost Ustavnog suda. Da bi nastavila na svom putu ka Evropskoj uniji, Crna Gora treba da poštuje odluke Venecijanske komisije", napisao je Varheji na Tviteru.

EU je prethodno pozvala na povlačenje Zakona o predsedniku i pozvala sve političke aktere da "pokažu maksimalnu suzdržanost i uzdrže se od daljih provokativnih radnji".

Slične poruke imali su ambasadori Nemačke i Velike Britanije, dok je ambasada SAD pozvala "sve crnogorske čelnike i građane na nastavak razgovora i pronalaženje mirnih rešenja za političke probleme".

Skupština 12. decembra ni u drugom krugu nije izabrala sudije Ustavnog suda koji je u blokadi od sredine septembra. Glasovima parlamentarne većine usvojila je izmene Zakona o predsedniku i pored negativnog mišljenja Venecijanske komisije.

Ustavni sud je u blokadi od sredine septembra, dok spornim zakonom o predsedniku parlament preuzima deo nadležnosti predsednika države u predlaganju mandatara za sastav nove vlade i otvara put parlamentarnoj većini da izaberu svog kandidata.

Protiv izbora četiri kandidata za sudije Ustavnog suda, za čiji je izbor potrebna tropetinska većina, bila je opozicija predvođena Demokratskom partijom socijalista (DPS), koja je bojkotovala jučerašnje zasedanje i pridružila se protestu građana ispred Skupštine.

DPS je tražila povlačenje spornog zakona, raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora i bila spremna da podrži jednog od četiri kandidata Ustavnog suda, što je dovoljno za deblokadu suda i kvorum za odlučivanje. Sud trenutno ima troje od sedam sudija.

Protiv usvajanja zakona održan je celodnevni skup građana pod sloganom "Ima nas", koji traže povlačenje tog akta i raspisivanje vanrednih izbora. To je četvtri protest u poslednjih mesec dana i svi su podržani od strane opozicije.

Tokom protesta deo demonstranata je pokušao da probije zaštitnu ogradu i napao je policajce. Policija je saopštila da je protiv demonstranata upotrebila ručni sprej i negirala tvrdnje da je koristila druga sredstva prinude.

Nakon incidenta u kojem nije bilo povređenih i tokom koje je kamenicom polomljeno staklo na Skupštini Crne Gore, demonstranti su se mirno razišli.

Za 13. decembar su najavili blokade saobraćajnica, a za 17. decembra nov protest.

Analitičari: Crna Gora ide ka izolaciji

Politički analitičari ocenili su 13. decembra da jučerašnje usvajanje izmena Zakona o predsedniku i neizglasavanje sudija Ustavnog suda vodi Crnu Goru ka izolaciji.

Direktorka Centra za građansko obrazovanje (CGO) Daliborka Uljarević izjavila je da se plaši da će Crna Gora polako ući u jednu izolaciju od strane evropskih partnera, te da to pokazuje i odlaganje POSPA - zajedničkog sastanka evropskih i crnogorskih parlamentaraca.

Ona je navela da se juče pokazalo da nova parlamentarna većina nije dovoljno zrela da vodi državu i sistem.

"Predsednica Skupštine je propustila priliku da odgodi sednicu i da se još jednom potraži rešenje. Očito se žurilo Demokratskom frontu (DF), jer je DF najveći pobednik, odnosno Aleksandar Vučić. Nema opravdanja da ulazite u ovu situaciju, posebno kada ste vlast, jer neodgovorne odluke duboko destabilizuju institucionalni okvir države", kazala je ona.

Prema njenim rečima, i međunarodne organizacije i njihovi predastavnici su već juče reagovali, pa se plaši da će Crna Gora polako ući u jednu izolaciju od strane evropskih partnera, a to pokazuje i odlaganje POSPA - zajedničkog sastanka evropskih i crnogorskih parlamentaraca. Kako je dodala, ko to ne želi da razume, direktno radi na urušavanju evropskog puta Crne Gore.

Predsedavajući Parlamentarnog odbora EU i Crne Gore Vladimir Bilčik potvrdio je da je predstojeću sednicu POSP u Strazburu, otkazao zbog usvajanja zakona o predsedniku.

"Sastanak je otkazan zbog usvajanja kontroverznog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o predsedniku u Skupštini Crne Gore sinoć, koji je direktno u suprotnosti sa hitnim mišljenjem Venecijanske komisije od 9. decembra i stavovima EU", rekao je Bilčik.

Izvršni direktor Centra za monitoring i istraživanje (CeMi) Zlatko Vujović kazao je danas da ono što radi današnja parlamentarna većina je jasna politička namera da se zaustavi evropska integracija Crne Gore.

"Izglasavanje ovog Zakona je poruka da Crna Gora neće ići ka Evropskoj uniji. Nekad smo bili zemlja zarobljenih institucija, u smislu korupcije, a danas ćemo biti zemlja koja je zarobljena na drugi način - ne u vojnom smislu, ali mi smo zemlja kojom se upravlja iz jednog drugog centra", poručio je on na panelu pod nazivom "Svetski poredak nakon rata u Ukrajini", koji organizuju nemačka fondacija Konrad Adenauer i Atlantski savez Crne Gore, ukazujući na to da se Ukrajina borila i izborila za demokratiju.

Vujović je ocenio da postoje brojne sličnosti između Ukrajine i Crne Gore - kao što su osporavanje suvereniteta i ugrožavanje integriteta.

Izvor: Beta

Foto: Beta/AP