Tri najveće političke grupe u Evropskom parlamentu dogovorile su se da se iz nacrta izveštaja o napretku Severne Makedonije uklone termini "makedonski identitet" i "makedonski jezik". Premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski je rekao da bi to bilo neprihvatljivo.
Dogovor je postignut između grupacija Evropska narodna partija, Socijalisti i demokrate i Obnovimo Evropu, objavio je 3. jula bugarski evroaparlamentarac Andrej Kovačev, prenosi bugarski dnevnik "Novinite".
"Pitanja identiteta i jezika nemaju mesta u izveštaju o napretku zemlje kandidata koja teži članstvu u EU. Takve teme samo dovode do podela i otvaraju Pandorinu kutiju. To je u ovom konkretnom slučaju potvrđeno kontinuiranim izjavama vlasti u Skoplju, posebno premijera Mickoskog i njegovim manipulacijama o 'viševekovnom identitetu i jeziku'", napisao je Kovačev na Fejsbuku.
On očekuje da će amandmane na izveštaj Spoljnopolitičkog odbora EP (AFET) biti odobreni na plenarnoj sednici Parlamenta naredne sedmice.
Mickoski je taj predlog oštro kritikovao, optužujući Evropski parlament za brisanje makedonskog identiteta i jezika "u talibanskom stilu".
On je naglasio da su neprihvatljivi predlozi o potpunom uklanjanju termina "makedonski jezik" i "makedonski identitet", ili da se ispred njih ubaci reč "moderni".
Prema njegovim rečima, ovo će biti prvi put da se makedonski jezik i identitet tretiraju na takav način u ključnim institucijama EU.
Mickoski je kazao da ova situacija pokazuje da pitanje nije samo u amandmanima treba da uključe Bugare u Ustav Severne Makedonije, nego da uključuje dublje, dugogodišnje političke probleme.
On je optužio bivše lidere i političke ličnosti da su obmanuli javnost da će ustavne promene rešiti izazove evropskih integracija zemlje i pozvao ih da preuzmu odgovornost.
Nacrt izveštaja koji je AFET usvojio 24. juna sadrži reference na "makedonski jezik i identitet", i tada su odbačeni predlozi da se ispred ubaci pridev "moderan".
Ministar spoljnih poslova i spoljne trgovine Severne Makedonije Timčo Mucunski izjavio je da zemlja ostaje posvećena reformama i evropskom putu, ali da neće praviti kompromise po pitanjima nacionalnog identiteta, prenosi sajt EUalive.
"Sramotno je što jedna država članica EU pokušava da redefiniše naš identitet. Imamo pravo da čuvamo, poštujemo i gradimo svoj nacionalni identitet. Žalosno je što neke države članice EU usvajaju antievropske stavove", rekao je Mucunski.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Evropska komisija