Udeo EU u direktnim stranim investicijama u Srbiji opao je između 2010. i 2023. dok je udeo kineskih znatno a ruskih umereno porastao, pokazao je novi izveštaj centralne banke Austrije.
Iako je njen udeo smanjen sa 75% u 2010. na 61,5% u 2023, EU je i dalje dominantna po pitanju direktnih stranih investicija u Srbiji, navodi su izveštaju "Ekonomski trendovi u kandidatima za EU i Rusiji".
Veći investitori iz EU u Srbiji su Holandija, Austrija i Nemačka.
Direktne strane investicije Kine u Srbiji u posmatranom periodu su znatno porasle - sa praktično nule na nešto više od 11% u 2023.
Rast kineskih ulaganja povezuje se sa pokretanjem inicijative Pojas i put koja se sastoji od međunarodnih infrastrukturnih projekata.
Istovremeno je udeo ruskih direktnih stranih investicija u Srbiji povećan sa 3,7% u 2010. na 5,6% u 2023. a sličan trend beleži se i sa švajcarskim investicijama.
Udeo ostalih, uključujući SAD, druge ekonomije Zapadnog Balkana i Tursku, bio je umeren, navela je Narodna banka Austrije u analizi.
Dalje se navodi da je u posmatranom periodu znatno porastao udeo direktnih stranih ulaganja u ekonomijama Zapadnog Balkana ali da region, gledano prema ulaganjima po stanovniku, i dalje zaostaje za članicama EU iz centralne i jugoistočne Evrope.
Ukazuje se i da su između 2010. i 2020. izvori direktnih stranih ulaganja na Zapadnom Balkanu diversifikovani a kao najistaknutiji igrači pojavili su se Kina i, u manjoj meri, zemlje Persijskog zaliva.
Analitičari austrijske centralne banke ocenjuju da je rastući uticaj aktera koji nisu sa Zapada bio na štetu EU koja je ipak ostala daleko najveći investitor na Zapadnom Balkanu.
Navodi se i da su nalazi iz analize u skladu sa pretpostavkama nekih ekonomista da geografski i kulturni faktori imaju značajnu ulogu kada je reč o afinitetima stranih investitora. Naime, investicije evropskih partnera, Rusije, Turske i zemalja Persijskog zaliva, kao i tokovi stranih investicija u regionu, organizovane su u skladu sa geografskom i kulturnom blizinom.
U analizi se zaključuje da će u strukturi direktnih stranih investicija na Zapadnom Balkanu odlučujuću ulogu i dalje imati istorijski, kulturni i geopolitički faktori, pri čemu geopolitički u poslednje vreme dobijaju sve veći značaj.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Pixabay.com