Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik nije samo lokalni, bosanski problem, već simbol oživljavanja zloćudne ideologije iz 1990-ih godina, a ako bi uspeo u svojoj politici postepenog razbijanja BiH, to bi bio recept i za druge u regionu, piše 4. aprila dnevnik Štandard.

"Secesionistička avantura predsednikas RS podseća na početak 1990-ih godina. Ako bude imao uspeha, njegova politika razbijanja biće recept i za druge u regionu. A u prilog mu ide pasivnost Evropske unije", piše u autorskom komentaru za Štandard dekan fakulteta političkih nauka u Sarajevu Sead Turčalo. 

Turčalo ocenjuje da Dodik, protiv kojeg je raspisan nalog za hapšenje zbog rušenja ustavnog poretka, "neće ostaviti tako brutalno nasleđe kao ratni zločinci Ratko Mladić i Radovan Karadžić", da on ne igra na kartu krvavih opsada i uličnih blokada, nego na blokiranje institucija, i da umesto minobacača koristi medije, ali da njegova "hibridna strategija secesije može da bude pođednako štetna".

"Kroz postepeno paralisanje jedne institucije za drugom, jedne državne nadležnosti za drugom, polako potkopava kontrolu države nad teritorijom. On želi da postigne da se država iznutra uruši, korak po korak, dan za danom", piše Štandard. 

To je, piše dnevnik, "stanje između rata i mira, u kojem država gotovo neprimetno gubi suverenitet", a Dodik "profitira od tolerantnosti međunarodne zajednice koja često ne prepoznaje opasnost tihe secesije".

Dodik profitira i od pasivnosti Brisela, jer se Evropska unija i dalje ponaša kao da ima vremena napretek, ali status kvo ide na ruku onima koji teže uništenju. "Institucije, pravila i norme znače nešto samo ako neko poseduje kako spremnost, tako i sposobnost da ih realizuje", piše Štandard.

A dosadašnja politika, smatra autor komentara, Dodiku omogućava ne samo da nastavi sa razaranjem bosanske države, nego "šalje i jasnu poruku Kremlju: EU nije u stanju ni da reši krizu koju je izazvao jedan lokalni političar, a kamoli da očekuje da može da se suprotstavi ozbiljnoj geopolitičkoj pretnji Moskve".

"Rusija i mađarski premijer Viktor Orban mogu, štaviše, da očekuju da će slabljenje BiH paralisati EU i NATO na Balkanu" a "Moskva koristi Dodika da stvori još jedan zamrznuti konflikt i polugu uticaja na periferiji Evrope", piše list 

Štandard piše da srpski režim predsednika Alerksandra Vučića istovremeno igra "dvostruku igru" jer zvanično podržava integritet, a istovremeno "Vučićevi mediji stvaraju atmosferu krize i paranoje".

"Dodik nije samo lokalno ograničen, bosanski problem. On je štaviše simbol oživljavanja maligne ideologije iz ranih 1990-ih godina. Zato kriza može da završi samo na dva načina - ili će Dodikova secesionistička avantura završiti pravnim konzekvencama, ili će negov uspeh postati recept za druge", piše Turčalo.

Zato, da bi se sprečilo ponavljanje tragedije iz 1990-ih, snage Eufor Evropske unije moraju biti "robusnije, vidljivije i strateški angažovane i  intenzivnije sarađivati sa institucijama države" Bosne i Hercegovine, a članice Unije moraju brzo da deluju i uvedu "ciljane i bolne" sankcije protiv Dodika i njegovih saradnika, ocenjuje se u autorskom tekstu.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Beta