Većina članica Grupe 20 najvećih svetskih ekonomija (G20) najoštrije je osudila rat u Ukrajini u deklaraciji usvojenoj na kraju dvodnevnog samita u Indoneziji, u kojoj se takođe ukazuje da je bilo drugih stavova i različitih procena situacije.

"Većina članica snažno osuđuje sukob u Ukrajini koji izaziva ogromnu ljudsku patnju i iscrpljuje svetsku privredu", navodi se u deklaraciji.

U tekstu piše i da postoje "drugi stavovi i drugačije procene" uz opasku da G20 "nije forum gde se rešavaju bezbednosna pitanja".

AFP navodi da je ukazivanje na postojanje različitih stavova zemalja unutar grupe omogućilo da tekst dobije i potpis Rusije.

Razlike se ne odnose samo na Rusiju već i na Kinu i Indiju koje imaju značajne trgovinske veze sa Moskvom i do sada su se uzdržale od otvorene kritike rata, prenosi AP.

Članovi grupe, uključujući Rusiju, ističu u zajedničkom tekstu da je "upotreba ili pretnja upotrebe nuklearnog oružja nedopustiva".

Potpisnici su pozdravili Inicijativu za crnomorsko žito postignutu uz posredovanje UN i Turske kojim je omogućen izvoz žitarica iz Ukrajine.

Predsednik Indonezije Džoko Vidodo, koji je bio domaćin skupa, pozdravio je uspeh učesnika da se usvoji i ratifikuje deklaracija G20 i istakao da je to prvi dogovor oko zajedničkog teksta u okviru te grupe od februara.

"Zahvaljujem svima koji su učestvovali i koji su pokazali fleksibilnost" da se dođe do zajedničkog teksta, rekao je on.

Indonezija, zemlja domaćin samita G20, se početkom ove godine nadala da će moći da usmeri svoje predsedništvo na postizanja saradnje za oporavak svetske privrede posle pandemije kovida-19.

Međutim, rat koji je Rusija počela u Ukrajini krajem februara poremetio je taj program izazivajući brojne krize među kojima prehrambenu i energetsku, i produbio podele među zemljama.

Posle niza pripremnih ministarskih sastanaka u G20 koji nisu uspeli da dođu do zajedničkih stavova zbog dubokih podela između Zapada, Rusije i južnih zemalja oko rata u Ukrajini, Indonezija je uložila velike diplomatske napore da se postigne dogovor na ovom samitu.

U deklaraciji na 16 stranica takođe se izražava velika zabrinutost zbog niza drugih pitanja, uključujući krizu hrane i energetsku krizu koje je rat u Ukrajini pogoršao.

Lideri su naveli da će usled nestašice hrane i rasta cena preduzeti "hitne mere da se sačuvaju životi, spreči glad i neuhranjenost i da će se posebno pozabaviti zemljama u razvoju".

Izvor: Beta, Dnevni evropski servis

Foto: Beta/AP