Evropsko javno tužilaštvo (EPPO) procenjuje da je ukupna šteta naneta budžetu EU 2022. godine zbog zloupotrebe fondova bila pet milijardi evra, što je znatno više od 300 miliona koliko su članice prijavile Evropskoj komisiji.
EPPO je u pismu Evropskoj komisiji naveo da je Komisija godinama sistematski potcenjivala razmere prevara koje uključuju evropski novac.
"Može se pretpostaviti da pre osnivanja EPPO Komisija nije znala za postojanje više od 90 odsto slučajeva u kojima se sumnja na prevaru koja utiče na finansijske interese EU, a koji su bili pod istragom nacionalnih tužilaštava", navela je glavna evropska tužiteljka Laura Koveši.
U pismu, koje je EPPO objavio na zahtev istraživačke platforme Prati novac (Follow the Money), navodi se da je EPPO otvorio 865 krivičnih istraga 2022. i da procenjuje da je evropskom budžetu naneta ukupna šteta od oko pet milijardi evra.
Ti navodi bacaju ozbiljne sumnje na rezultate i relevantnost Evropske kancelarije za borbu protiv prevara (OLAF), koja "niti laje niti ujeda", navodi se u izveštaju platforme Prati novac.
U istoj godini kada je EPPO pokrenuo 865 istraga, OLAF je otvorio 192.
OLAF, osnovan 1999. godine radi istrage korupcije i prevara u vezi sa fondovima EU, može samo da daje preporuke koje članice EU mogu da koriste u slučaju pokretanja tužbi. Te preporuke, međutim, retko dovode do krivičnog gonjenja.
Zbog te i drugih slabosti OLAF-a, 2021. je osnovano Evropsko javno tužilaštvo u cilju efikasnije borbe protiv zloupotrebe novca EU.
Za razliku od OLAF-a, koji je deo Evropske komisije, EPPO je nezavisna institucija i može da istražuje prevare i da krivično goni odgovorne direktno pred nacionalnim sudovima.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: EPPO