Evroposlanici su 14. novembra usvojili rezoluciju u kojoj zahtevaju mnogo više ciljane sankcije protiv ruske tzv. flote iz senke koja predstavlja ključni finansijski faktor za rat Rusije u Ukrajini.

Kako je saopštio Evropski parlament, Rusija koristi stare tankere, često neosigurane i bez jasnog vlasništva, da izvozi sirovu naftu i naftne proizvode, uprkos sankcijama EU, Grupe 7 i međunarodnim sankcijama. Te aktivnosti takođe predstavljaju ekološki rizik.

Kao deo sistemskih napora da se potkopaju restriktivne mere EU, "flota iz senke" predstavlja ključni finansijski spas za Rusiju u agresiji na Ukrajinu.

Evroposlanici su u rezoluciji zatražili više ciljane mere protiv tih plovila u narednom paketu sankcija EU, uključujući sve brodove, kao i njihove vlasnike, operatore, upravnike, račune, banke i osiguravajuće kompanije.

Traži se i sistematsko sankcionisanje plovila koja plove vodama EU bez poznatog osiguranja. Od Brisela se traži i da poboljša nadzor, posebno dronovima i satelitsko nadgledanje, kao i da sprovodi ciljane inspekcije na moru.

Evropski parlament želi i da članice EU odrede luke podobne da se bave sankcionisanim plovilima koja prevoze sirovu naftu i tečni prirodni gas (LNG) i da zaplene ilegalni teret bez naknade, navodi se u saopštenju Parlamenta.

Dalje se pozivaju zemlje Grupe 7 da bolje sprovode odluku o gornjoj granici cena za rusku naftu na moru, da osetno smanje tu granicu i zatvore "rupe" koje Rusija koristi da prepakuje svoju naftu i derivate i prodaje ih po tržišnim cenama.

Ističući da će uticaj važećih sankcija i finansijske i vojne pomoći Ukrajini biti potkopan sve dok EU uvozi rusko fosilno gorivo, evroposlanici traže od EU i članica da zabrane sav uvoz ruskog fosilnog goriva, uključujuči LNG.

Navodi se i da EU treba ozbiljno da preispita bilateralnu saradnju sa trećim zemljama koje pomažu Rusiji da izbegava restritkivne mere EU, ukoliko se diplomatski napori pokažu kao neuspešni.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Pixabay.com