U Nemačkoj svako peto preduzeće koristi veštačku inteligenciju (AI), ali je dobrim delom reč o većim kompanijama, dok kod malih i srednjih preduzeća postoji rezerva zbog nedovoljnog znanja i nepoznavanja pravnih okvira.
Među 20% pravnih lica u privredi koja koriste veštačku inteligenciju, većina su firme sa više od 250 zaposlenih, saopštio je nemački Savezni zavod za statistiku. Istraživanje je obuhvatilo preduzeća sa najmanje deset zaposlenih.
Rezultat za 2024. pokazuje porast od osam procentnih poena u odnosu na prethodnu godinu. U 2023. veštačku inteligenciju je koristilo približno svako osmo preduzeće (12%), a 2021. godine, kada je omogućena upotreba AI, koristilo je približno svako deveto preduzeće (11%).
Ipak su tu tehnologiju ove godine znatno češće koristile velike firme sa više od 250 zaposlenih, i to 48%, a samo svako četvrto preduzeće (28%) srednje veličine sa 50 do 249 zaposlenih i svega 17% malih preduzeća sa deset do 49 zaposlenih.
Među preduzećima koja ne koriste AI, 18% se nosi tom mišlju, ali kao glavni razlog za oklevanje navode nedovoljno poznavanje te tehnologije (71%), nejasnoće oko pravnih posledica (58%), rezerve u pogledu zaštite podataka i privatnosti (53%).
Za 44% razlog je i i nekompatibilnost veštačke inteligencije sa njihovom opremom, 28% smatra da su troškovi previsoki, a 23% je navelo etičke rezerve, navodi se u saopštenju Zavoda.
Od firmi koje ne koriste veštačku inteligenciju, 21% je u istraživanju reklo da ni ubuduće nema nameru da to čini.
Kada je reč o upotrebi, nemačke firme veštačku inteligenciju najviše koriste za analizu teksta, ili takozvani Text Mining (48%), kao tehnologiju za prepoznavanje jezika (47%) i za obradu prirodnog jezika (34%).
Najviše se koristi u marketingu i prodaji, u procesima koji se sastoje od uslužnih delatnosti, za organizaciju upravljanja preduzećima i menadžment, kao i u računovostvu i finansijama.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Pixabay.com