Sirijske izbeglice u Nemačkoj uglavnom su dobro integrisane i važan su deo tržišta rada u trenutku kada postoji ozbiljan problem sa nedostatkom stručne radne snage, i to posebno na poslovima za koje nema dovoljno zainteresovanih, saopštio je Institut nemačke privrede iz Kelna (IW).
U analizi se navodi da je posle pada režima Bašara el Asada intenzivirana rasprava o povratku izbeglih Sirijaca u domovinu, ali da bi za te osobe, kojih u Nemačkoj ima gotovo milion, nezavnisno od humanitarnih procena, trebalo stvoriti sigurnu perspektivu ostanka.
Prema podacima nemačkog Ministarstva unutrašnjih poslova, većina Sirijaca, oko 330.000 uživa supsidijarnu zaštitu pošto im u Siriji preti ozbiljna opasnost.
Još oko 320.000 Sirijaca ima u Nemačkoj zaštitu u skladu sa Ženevskim konvencijama, pošto su pripadnici jezičke, etničke ili verske zajednice, ili imaju politička uverenja zbog kojih su u Siriji bili proganjani. Preostali imaju dozvolu boravka po drugim osnovama, na primer deca zbog zbog spajanja porodice.
Prema nemačkom Saveznom Zavodu za statistiku, krajem 2023. godine oko 577.000 Sirijaca bilo je u radno aktivnom uzrastu od 20 do 65 godina. U ovom trenutku je nezaposleno oko 155.000 i oni stoje na raspolaganju tržištu rada. Sa prosečnom starošću od 26,2 godine Sirijci su daleko ispor proseka sve starije Nemačke, u kojoj je prosek 44,6 godina.
Istovremeno, od 2015 do 2023. godine oko 160.000 Sirijaca je dobilo nemačko državljanstvo i oni se sada u statistici vode kao nemački građani, tako da ni statistički podaci o broju zaposlenih Sirijaca ne pokazuju kompletnu sliku.
Ono što je interesantno i za Nemačku značajno je da su Sirijci zaposleni na brojnim deficitarnim poslovima, neophodnim za energetsku i klimatsku traziciju, zanatima i u zdravstvu, piše IW.
Nešto manje od 80.000 sirijskih izbeglica bilo je zaposleno na poslovima koje je inače teško popuniti, a koji obično zahtevaju i posebne kvalifikacije.
Srazmerno najviše, oko 4.100 radilo je kao automehaničari i autoelektričari. Slede sa oko 2.500 zaposleni u oblasti stomatologije i zdravstva, a zatim slede sirijski stručnjaci u građevinskoj elektrici i na poslovima sanitarija, klimatizacije i grejanja, koji su jako značajni za zelenu tranziciju.
Sirijci su ujedno i najborojnija grupa stranaca u Nemačkoj po broju zahteva za nostrifikaciju inostranih diploma, i to posebno za poslove za koje je potrebna državna licenca.
Tako je samo 2023. godine podneto 1.293 zahteva za priznavanje diplome lekara i 318 zahteva za priznanje diplome stomatologa.
Zaključak IW je da se u brojnim raspravama o povratku Sirijaca potcenjuje doprinos koji su oni kao stručna radna snaga dali nemačkoj privredi, i da njihova dugogodišnja često u i mučna integracija u nemačka preduzeća mora da dobije priznanje, kao i mogućnost planiranja i perspektivu ostanka u Nemačkoj, čak i kada im istekne status zaštite.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Pixabay