Predsednik Rumunije Klaus Johanis poverio je 23. decembra dosadašnjem premijeru Marselu Čolakuu mandat za formiranje nove proevropske koalicione vlade u nadi da će okončati političku krizu u zemlji nakon što je ustavni sud poništio predsedničke izbore.

Nakon razgovora sa rumunskim političkim partijama, Johanis je Čolakuu, iz levičarske Socijaldemokratske partije, poverio mandat da formira novu vladu.

Čolaku, čija je stranka bila prva u anketama na parlamentarnim izborima 1. decembra, bio je premijer od juna prošle godine.

Na to se gleda kao na pokušaj da se onesposobe ekstremni desničari koji su ostvarili veliki uspeh na parlamentarnim izborima, ocenila je agencija AP.

"To neće biti lak mandat za buduću vladu. Svesni smo da smo usred duboke političke krize. To je i kriza poverenja, a ova koalicija ima za cilj da povrati poverenje građana i poverenje naroda", rekao je Čolaku.

"Svaka od potpisnica ovog političkog sporazuma razumela je signal koji su Rumuni poslali tokom opštih izbora", rekao je Čolaku.

Predstoji da se o predloženom premijeru i vladi raspravlja u parlamentu.

Parlamentarni izbori održani su nakon predsedničkih, u kojima je u prvom krugu pobedio krajnje desničarski, do tada jedva poznat političar Kalin Đorđesku, a Čolaku je bio treći.

Đorđeskuov iznenađujući trijumf gurnuo je Rumuniju u previranja pošto su se pojavile optužbe za nameštanje izbora i o ruskom mešanju u njih. Nekoliko dana pre drugog kruga predsedničkih izbora 8. decembra, Ustavni sud je poništio predsedničku trku.

Prehodno su 23. decembra ujutro koalicioni sporazum potpisale Socijaldemokrate, Nacionalno liberalna partija desnog centra, mala etnička mađarska partija UDMR i poslanička grupa nacionalnih manjina.

Tri stranke su se takođe dogovorile oko zajedničkog proevropskog kandidata za ponovljene predsedničke izbore, čiji datum tek treba da bude objavljen.

Lider Demokratske unije Mađara u Rumuniji (UDMR) Kelemen Hunor izjavio je posle potpisivanja koalicionog sporazum da je Rumunija u dubokoj političkoj krizi i da je glavni cilj da se ponovo zadobije poverenje birača.

"U periodu koji predstoji, odmah posle praznika, najveći izazov će biti dobro sastavljen budžet, izbalansiran budžet za 2025. godinu, i da se što pre organizuju predsednički izbori, po mogućnosti pre Uskrsa", rekao je Kelemen, a prenela rumunska agencija Agerpres.

Dokumenti rumunskih obavetajnih agencija, čiju je deklasifgikaciju ranije odobrio predsednik Johanis, pokazali su da je u Rumuniji u periosdu uoči predsedničkih izbora bilo "agresivnih hibridnih ruskih napada", i da je pobeda desničarskog kandidata Kalina Đorđeskua bila je rezultat koordinisane kampanje na društvenim medijima iza koje verovatno stoji "državni akter".

Prema dokumentima, plaćeni influenseri, zajedno sa članovima ekstremističkih, desničarskih grupa i ljudi povezanih s organizovanim kriminalom, promovisali su kandidaturu Đorđeskua onlajn. U tome je, navodno, veliku ulogu imala platforma TikTok, koja je na nedozvoljen način favorizovala Đorđeskua.

Evropska komisija zbog toga pokrenula i istragu o aktivnostima te društvene mreže, a SAD su izrazile zabrinutost zbog mogućeg ruskog hibridnog napada i uticanja na izborni proces.

U jednom od dokumenata sa kojih je 4. decembra skinuta oznaka tajnosti, navodi se da je Đorđesku masovno promovisan na platformi TikTok preko koordinisanih naloga, preporučenih algoritama i plaćene promocije, prenela je ranije agencija Rojters.

Izvor: Dnevn evropski servis

Foto: Beta/AP