Bugarska i Rumunija su u ponoć u novogodišnjoj noći ušle u šengensku zonu slobodnog putovanja, a Savet EU je odluku o ukidanju graničnih kontrola na kopnenim granicama dve zemlje doneo 12. decembra na sastanku ministara unutrašnjih poslova EU u Budimpešti.

Bugarska i Rumunija su članice Evropske unije od 2007. godine i za ulazak u šengenski prostor su se prijavile pre 13 godina. Njihovom ulasku u zonu Šengena protivilo se nekoliko zemalja, a najduže Holandija i Austrija. Glavni argument je bio da preko te dve zemlje u Uniju stiže veliki broj ilegalnih migranata.

U martu ove godine su, posle saglasnosti Austrije, delimično primljene i Bugarima i Rumunima je omogućeno putovanje bez kontrola, ali samo u vazdušnom i pomorskom saobraćaju dok su kontrole na kopnenim granicama ostale.  

I Bugarska i Rumunija, čije su granice ujedno i spoljne granice EU, preduzele su brojne mere da pojačaju nadzor svojih granica.

Bugarska je, posebno ove godine, veoma intenzivirala saradnju sa evropskog pograničnom agencijom Fronteks i pojačala kontrole na 259 kilometara dugoj kopnenoj granici sa Turskom, preko koje je ulazio daleko najveći deo ilegalnih migranata.

Bugarska i Rumunija će posle prijema potpuno ukinuti međusobne granične kontrole i one na prelazima sa susednim članicama EU, odnosno Grčkom i Mađarskom.

Na prelazima sa zemljama koje nisu u EU, uključujući i Srbiju i Severnu Makedoniju, granični režim če ostati nepromenjen.

Jedino će Bugarska na tri prelaza prema Rumuniji i dalje sprovoditi fitosanitarne kontrole i dezinfekciju kako bi se sprečilo širenje životinjskih bolesti, javila je agencija BTA.

Ostaće na snazi i redovne kontrole brodova koji plove Dunavom, koji je i prirodna granica između Bugarske i Rumunije.

Bugarska carinska služba saopštila je da kontrole neće biti u potpunosti ukinute, ali da će biti sprovođene na osnovu analize rizika.

Predsednik Rumunije Klaus Johanis rekao je da će puno članstvo njegove zemlje u šengenskoj zoni ojačati njen "strateški položaj kao kapije između Istoka i Zapada".

Johanis je rekao da će slobodan i brz prelazak granice ubrzati i pojeftiniti putovanja građana, ali i smanjiti i transportne i logističke izdatke kompanija, prenela je agencija Agerpres.

Zona Šengena uključuje sve članice EU sa izuzetkom Kipra i Irske, ali su u njoj i zemlje Efta grupe Švajcarska, Island, Norveška i Lihtenštajn.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: