Na listi 50 svetskih univerziteta vodećih po patentima najviše je američkih i kineskih a univerziteta iz EU nema, pokazala je studija Instituta za svetsku ekonomiju iz Kila.

Studija je pokazala i da 70% evropskih univerziteta uopšte nema direktne patentne aktivnosti i da većina patenata stiže sa univerziteta iz pet zapadnoevropskih zemalja.

"Oštra polarizacija univerzitetskog patentiranja u Evropi izaziva ozbiljnu zabrinutost. Patenti su važni  instrumenti za transfer tehnologije i služe kao ključni indikatori znanja koje teče sa univerziteta na tržište", rekla je istraživačica na projektu sa Univerziteta tehnologije u Gdanjsku Aleksandra Parteka.

Ona je istakla da je zbog unapređenja ekonomske, socijalne i političke kohezije u Evropi ključno da se obezbedi da nijedna zemlja ili region ne zaostaju po inovacijama.

"Međutim, između 1980. i 2019. univerziteti iz samo pet zemalja - Velike Britanije, Nemačke, Francuske, Belgije i Švajcarske, pokrili su 72% prijava patenata sa univerziteta  i 74% odobrenih", rekla je Parteka.

U analizi se dalje navodi da su, uprkos stalnom rastu broja prijava patenata sa evropskih univerziteta tokom vremena, samo Oksford i Imperijal koledž u Londonu ušli među 50 vodećih u svetu.

Posle Bregzita, na listu više nije uključen nijedan univerzitet iz članice EU.

Sa Instituta u Kilu ukazuju na stalni izazov EU - kako da akademska istraživanja pretvori u ono što se može uspešno komercijalno primeniti.

Globalno gledano, univerziteti iz SAD i Kine i dalje dominiraju po prijavama patenata. Između 2020. i 2022. na listi 50 vodećih bilo je 19 univerziteta iz SAD i 18 iz Kine, navodi se u analizi Instituta iz Kila.

Analiza je ukazala i na ključni izazov uravnoteženja regionalnih razlika u inovativnim kapacitetima širom EU uz istovremeno omogućavanje univerzitetima vodećim po istraživanjima da se takmiče sa najinovativnijim svetskim.

Lider projekta u okviru kojeg je urađena studija Holger Gerg istakao je da to što među vodećim po patentima u svetu nema uverziteta iz EU veoma zbrinjava i da nije dobro za evropsku konkurentnost u budućnosti.

"Sa trgovinskim ratovima sa SAD i Kinom na vidiku, EU treba da deluje brzo i sveobuhvatno - da promoviše saradnju u istraživanjima sa Britanijom i podrži bržu komercijalizaciju univerzitetskih istraživanja u Evropi smanjenjem birokratije i povećanjem finansiranja", zaključio je Gerg.

Studija RETHINK-GSC urađena je u sklopu evropskog istraživačkog projekta koji je vodio Institut u Kilu.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: BU