Novi šef grupe Evropski konzervativci i reformisti (ECR) Mateuš Moravjecki rekao je da zaštitini zid ili "sanitarni kordon" koji je nekada držao populističke grupe van vlasti više ne postoji, dodajući da će on biti "pošteni posrednik" između konzervativaca iz EPP i krajnje desnih Patriota za Evropu.
Pošto je nasledio Đorđu Meloni na čelu ECR, Moravjecki je za Politiko rekao da zaštitni zid ne može da se zadrži. "Ođednom imamo 30-40% evropskih građana iza sanitarnog kordona", rekao je Moravjecki.
"Čak i ako se ne slažem sa onima kao što su AfD (Alternativa za Nemačku) ili austrijski FPO (Slobodarska partija), pomalo sam poput Voltera po tome što želim da oni izraze svoje mišljenje i ako se ja ne slažem", dodao je novi prvi čovek ECR.
Bivši poljski premijer takođe je podržao tehnološkog mogula Ilona Maska koji je optužen za mešanje u evropsku politiku preko njegove platforme X.
"Čvrsto stojim na strani slobode govora", istakao je Moravjecki, preneo je briselski portal Politiko.
Moravjecki, iz poljske partije Pravo i pravda (PiS), rekao je da bi ECR mogao da bude pošteni posrednik između EPP s jedne i Patriota za Evropu, koji su desno od ECR, s druge strane da "izgrade ad hoc tehničku većinu". "Hajde da uklonimo sva ideološka pitanja", dodao je.
On je takođe ukazao na potrebu da se "eliminišu mnoga birokratska ograničenja" ali i da se "nađu novi budžeti za podršku inovativnosti, istraživanja i razvoja".
Šef ECR ukazao je na poreske rajeve rekavši za Politiko da bi rešavanje tog problema moglo da donese u kasu EU 200-250 milijardi evra.
Na pitanje o zajedničkom zaduživanju, za šta se zalažu neke članice EU, Moravjecki je rekao da ne podržava zajednički dug. "Odgovornost svake članice je da se bavi svojim budžetom", rekao je.
Za svog kolegu iz PiS Karola Navrockog, koji je kandidat na predsedničkim izborima u maju, rekao je da ima koristi od "konzervativnog talasa" koji je zahvatio politiku širom Zapada, uključujući Trampovu pobedu u SAD.
Prema nedavnom istraživanju, podrška Navrockom raste i on sada "diše za vrat" gradonačelniku Varšave Rafalu Tšaskovskom, kandidatu Građanske platforme premijera Donalda Tuska.
Govoreći o Donaldu Trampu, Moravjecki je potvrdio da će biti na njegovoj inauguraciji 20. januara.
"S obzirom na rastuću moć Kine i rusku agresiju na Ukrajinu, potrebna nam je snažnija transatlantska saradnja", rekao je Moravjecki. "Uradiću sve da to promovišem, da se oslobodimo svih prepreka između nas i SAD", dodao je.
On je takođe podržao Trampov poziv članicama NATO da troše 5% BDP na odbranu. "To bi trebalo da bude izvodljivo za nekoliko godina", rekao je.
U međuvremenu je iz Varšave stigla vest da je glavni tužilac tražio da se Moravjeckom skine poslanički imunitet zbog optužbi da je za vreme pandemije kovida suprotno propisima organizovao izbore.
Moravjecki je ponudio da se odrekne imuniteta i rekao da je optužba politički motivisana.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: x.com/MorawieckiM