Trećina punoletnih mladih ljudi u Velikoj Britaniji nije u stanju da navede Aušvic ili neki drugi koncentracioni logor ili geto u kojem je počinjen zločin Holokausta, pokazalo je novo istraživanje.
Rezultati međunarodnog istraživanja objavljeni su povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta i 80. godišnjice oslobađanja Aušvica koji se obeležavaju 27. januara, a u trenutku kada jačaju bojazni od krajnje desnice i antisemitizma.
Gardijan prenosi da više od četvrtine ispitanika u Britaniji (26%) ne može da navede naziv nekog nacističkog koncentracionog logora, logora smrti, tranzitnog logora ili geta iz Drugog svetskog rata dok je kod onih starih od 18 do 29 godina 33% takvih.
Među ispitanicima u SAD iste starosne dobi čak 48% ne može da navede neki nacistički logor.
Britancima je najpoznatiji logor Aušvic-Birkenau, koji je navelo 69% onih koji znaju za neki logor, pokazalo je istraživanje Konferencije o jevrejskim materijalnim potraživanjima protiv Nemačke.
Istraživanje je ukazalo i na očigledno širenje poricanja i izvrtanja činjenica o Holokaustu na društvenim mrežama poput Iksa i Fejsbuka.
Na pitanje da li su na mrežama naišli na to, 23% Britanaca je odgovorilo "da". Poređenja radi, u Poljskoj je gotovo polovina (47%) odraslih odgovorila potvrdno, u Austriji i Mađarskoj po 38%, Nemačkoj 37%, Rumuniji 25 a u Francuskoj 20%, preneo je britanski dnevnik.
Direktor Centra za obrazovanje o Holokaustu sa londonskog UCL Stjuart Foster rekao je da je studija jasno otkrila problematične nivoe znanja i razumevanja Holokausta među odraslima u Evropi i Severnoj Americi.
"Posebno su zabrinjavajući visoki nivoi poricanja i iskrivljivanja Holokausta naizgled podstaknuti dezinformacijama na društvenim mrežama. Međutim, neka uteha je što velika većina ispitanika podržava obrazovanja o Holokaustu u školama", rekao je za Gardijan Foster.
Navodi se da su se britanski ispitanici sa negiranjem Holokausta uglavnom sretali na Iksu i Fejsbuku, pri čemu je 42% reklo da je to iskusilo na Iksu.
Međutim, u grupi 18-29 godina, 42% ispitanika je navelo TikTok kao platformu na kojoj su videli poricanje i izvrtanje činjenica o Holokaustu.
U svih osam zemalja obuhvaćenih istraživanjem veliki deo stanovništva nije znao da je u Holokaustu ubijeno šest miliona Jevreja a značajni delovi populacije veruju da ih je ubijeno dva miliona ili manje.
Onih koji veruju da je ubijeno do dva miliona Jevreja u Rumuniji je 28%, Mađarskoj 27%, Poljskoj 24%, Francuskoj, SAD i Austriji po 21%, u Britaniji 20 a u Nemačkoj 18%.
Dalje se navodi da u Francuskoj za Holokaust nije čulo 46% mladih od 18 do 29 godina, u Rumuniji 15%, Austriji 14%, Nemačkoj 12 a u Britaniji 2%.
Predsednik Konferencije Gideon Tejlor rekao je da alarmantne rupe u znanju, posebno među mlađim generacijama, ukazuju na hitnu potrebu za boljim obrazovanjem o Holokaustu.
"Činjenica da značajan broj odraslih ne može da identifikuje osnovne činjenice, kao što je šest miliona stradalih Jevreja, duboko je zabrinjvajuća", istakao je Tejlor.
Navodi se i da je istraživanje nedgledala radna grupa sastavljena od istoričara, stručnjaka, obrazovnih institucija i neprofitnih organizacija angažovanih u oblasti obrazovanja o Holokaustu, uključujući Jad Vašem, Memorijalni muzej Holokausta SAD i Konferenciju.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta/AP