Podrška Ukrajini u odbrani od agresije Rusije u zemljama Centralne Evrope najveća je u Poljskoj a najmanja u Slovačkoj, gde je i najveći procenat onih koji priželjukuju rusku pobedu, pokazalo je novo istraživanje Centralnoevropske opservatorije za digitalne medije (CEDMO).
U Poljskoj 68% ispitanika podržava pobedu Ukrajine, u Češkoj 44% a u Slovačkoj 32% dok Rusiju u ratu u Slovačkoj podržava 17% u Češkoj 7% a u Poljskoj samo 4%.
CEDMO je saopštio i da u Češkoj i Slovačkoj većina ispitanika želi da se sukob završi privremenim mirom i da niko ne pobedi. U Poljskoj su takvi u manjini.
Analitičar CEDMO Lukáš Kutil kaže da, gledano prema starosti, u Češkoj pobedu Ukrajine želi 62% mladih od 16 do 24 godine. Slično je u Slovačkoj, gde 56% mladih naginje pobedi Ukrajine.
"Međutim, među ispitanicima u Poljskoj najskloniji pobedi Ukrajine su stari 65 i više godina, 79% iz te starosne grupe", rekao je Kutil.
Česima i Slovacima postavljeno je pitanje oko scenarija razvoja sukoba i u Češkoj 67% a u Slovačkoj 71% ispitanih brine da bi rat mogao da traje još mnogo godina.
Pored toga, ispitanici u te dve zemlje izrazili su bojazni zbog mogućeg širenja sukoba u otvoreni rat Rusije i NATO (55% Čeha i 61% Slovaka), pomeranja borbi bliže teritorijama Češke ili Slovačke (52 odnosno 58%), mogućnosti da NATO dozvoli Ukrajini da koristi zapadno oružje na teritoriji Rusije (51 odnosno 54%) ili da bi Rusija upotrebila nuklearno oružje (48 odnosno 52%).
Istraživanje CEDMO obuhvatilo je i glavne dezinformacione narative koji su kružili digitalnim medijskim prostorom Centralne Evrope od početka rata u Ukrajini pre tri godine.
Navodi se da su u Češkoj tema dezinformacija najčešće napadi na ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i njegovu porodicu, dovođenje u pitanje ukrajinske državnosti i teritorijalnog integriteta, narativ o nacizmu u Ukrajini.
I u Slovačkoj se lažne vesti uglavnom tiču Zelenskog, Ukrajina se prikazuje kao fašistička zemlja, ukazuje se na neefikasnost sankcija Rusiji ili se Ukrajina okrivljuje za rast cena energenata.
U Poljskoj se često ponavljaju teorije zavere o trgovini ljudima i organima, kao i dezinformacije čiji je cilj kvarenje poljsko-ukrajinskih odnosa.
Istraživanje je u posledenjem kvartalu 2024. u Slovačkoj i Poljskoj obavila agencija Ipsos a u Češkoj Median.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta/AP