Stručnjaci Instituta iz Kila pozivaju na snažan odgovor EU na geopolitičke tenzije, protekcionizam i ekonomske neizvesnosti. Oni ističu da su jačanje jedinstvenog tržišta i strateške trgovinske politike koja podstiče otvorenost, liberalizaciju i nova partnerstva, npr. sa Afrikom, ključna za jačanje nemačke i otpornosti EU uz održavanje partiteta sa Kinom i SAD na duži rok.
U saopštenju Instituta ukazuje se da će ključni izazovi za novu nemačku vladu biti kinesko jačanje u najvažnijim industrijama, Trampova agresivna carinska politika, usporen ekonomski rast i eskalacija geopolitičkih rizika.
"Nova vlada će od prvog dana morati da plovi nemirnim spoljnotrgovinskim vodama", istakao je predsednik Instituta iz Kila Moric Šularik (Moritz Schularick).
Šularik i još devetoro eksperata u 10. februara objavljenoj Agendi Instituta iz Kila naglašavaju da je evropski odgovor na globalne izazove jedini održiv.
Prema njihovoj oceni, jačanje jedinstvenog tržišta EU, napredak Unije na polju inovacija, integrativne klimatske politike i brz i kohezivan odgovor na Trampove pretnje carinama biće od suštinskog značaja za protivtežu SAD i Kini.
"Ujedinjena EU može da se suprostavi trgovinskim ograničenjima i promoviše fer globalnu konkurenciju", rekao je Šularik i dodao: "Ali samo snažno jedinstveno tržište će obezbediti da Evropa bude ravnopravna sa SAD i Kinom".
Kada je reč o reizboru Trampa, stručnjaci navode da njegovi planovi oko carina znače ozbiljan pritisak na transatlantske trgovinske odnose i dodaju da EU mora da se predstavi jedinstveno, donese ciljane kontramere i poveća potrošnju za odbranu (kao što traži Tramp) kao deo svog strateškog odgovora.
Oni kažu i da Evropa mora da odredi svoju poziciju između SAD i Kine i treba da, umesto da se okreće lažnim rešenjma kao što su minimalne cene ili uvozne kvote, insistira na smanjenju nepoštenih subvencija i boljoj zaštiti evropskih kompanija od diskriminacije na kineskom tržištu.
Ukazuje se i da kritična infrastruktura mora da bude zaštićena a isporuka ključnih sirovina obezbeđena. Kako se dodaje, Evropa treba da se pozicionira kao globalni lider u otvorenosti i liberalizaciji postizanjem novih sporazuma o slobodnoj trgovini ili jačanjem strateških partnerstava.
U slučaju Nemačke, iz Instituta kažu da je unapređenje tehnologije snažnom politikom inovacija za zemlju posebno značajno, s obzirom na ekonomsko usporavanje i tehnološko zaostajanje.
Na planu klimatske politike, nova nemačka vlada mora da radi na uklanjanju nepotrebne regulative suprotne tržišnim principima, smatraju eksperti Instituta iz Kila.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta/AP