Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen 11. februara na samitu o veštačkoj inteligenciji (AI) u Parizu pokrenula je  inicijativu InvestAI za mobilizaciju 200 milijardi evra za ulaganja u AI, uključujući novi evropski fond od 20 milijardi za gigafabrike veštačke inteligencije.

Velika infrastruktura AI potrebna je kako bi se omogućio razvoj najsloženijih modela veštačke inteligencije i kako bi Evropa postala kontinent AI.

Fon der Lajen je istakla da će AI poboljšati zdravstvenu zaštitu u EU, podstaći istraživanja i inovacije i povećati konkurentnost. Rekla je i da će Komisija sa članicama i partnerima mobilisati do sada nezabeleženi kapital u okviru programa InvestAI za evropske gigafabrike AI.

"To jedinstveno javno-privatno partnerstvo, slično CERN za AI, omogućiće svim našim naučnicima i preduzećima, ne samo najvećima, da razviju najnaprednije vrlo velike modele potrebne da Evropa postane kontinent veštačke inteligencije", rekla je šefica EK.

Predsednica Evropske investicione banke (EIB) Nadija Kalvino izjavila je da grupa EIB sa Evropskom komisijom pojačava podršku veštačkoj inteligenciji, "ključnom pokretaču inovacija i produktivnosti u Evropi".

Dalje se navodi da će se iz fonda EU InvestAI finansirati četiri buduće gigafabrike AI širom EU specijalizovane za osposobljavanje najsloženijih, vrlo velikih modela AI koji zahtevaju obiimnu računarsku infrastrukturu za otkrića u određenim oblastima. Gigafabrike će imati oko 100.000 čipova AI poslednje generacije, što je oko četiri puta više od fabrika veštačke inteligencije koje se trenutno osnivaju.

Gigafabrike koje se finansiraju iz programa InvestAI biće najveće javno-privatno partnerstvo na svetu za razvoj pouzdane AI i služiće modelu kooperativnih, otvorenih inovacija, s naglaskom na složenim industrijskim primenama. "Cilj je da svaka kompanija, a ne samo najveći igrači, mogu da pristupe velikoj računarskoj snazi za izgradnju budućnosti", navodi se.

Početno finansiranje Komisije za InvestEU osiguraće se iz postojećih programa finansiranja EU koji imaju digitalnu komponentu a članice mogu da doprinesu programiranjem sredstava iz svojih kohezionih fondova.

Komisija je u decembru najavila prvih sedam fabrika AI a uskoro će, kako je saopštila, objaviti i sledećih pet. Navodi se da je  aktuelna podrška fabrikama AI od deset milijardi evra, koju sufinansiraju EU i članice, već najveće javno ulaganje u AI u svetu koje će podstaći više od deset puta više privatnih ulaganja.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Pixabay.com