Predsednik Nemačke Frank-Valter Štajnmajer obećao je Jermeniji podršku u njenom nastojanju da se približi Evropskoj uniji i sprovođenju reformi u tom cilju. Štajnmajer će posle Jermenije otputovati u Azerbedjžan i to je prva poseta nemačkog predsednika dvema zemljama.

"Nemačka želi da pruži svoj doprinos kako bi ovaj put Jermenije bio uspešan", rekao je Štajnmajer na konferenciji za novinare sa jermenskim predsednikom Vahanom Hačaturijanom u Jerevanu, prenosi nemačka agencija dpa.

Štajnmajer je naglasio da je za to potrebna "velika reformska aktivnost", a Hačaturijan je rekao da je Jermenija svesna da je njen put ka članstvu u EU dug i da se taj proces ne može sprovesti preko noći.

"Mi jednostavno želimo da postanemo članovi EU. Ne verujem da u Jermeniji možete naći ijednu osobu koja bi bila protiv toga", rekao je Hačaturijan.

Jermenija još nema status kandidata za članstvo u EU, a parlament u toj zemlji je nedavno usvojio zakon za početak procesa pridruživanja EU.

Štajnmajer je rekao da Berlin želi da unapredi ekonomsku povezanost Jermenije s Nemačkom i EU i da će "ambiciozni reformski program jermenske vlade svakako biti od velike koristi za to".

Hačaturijan je izrazio želju za jačanjem ekonomskih odnosa i saradnje sa Nemačkom u oblasti visokih tehnologija.

Nemački predsednik apelovao je na Jermeniju i Azerbejdžan da nakon dugogodišnjih sukoba privedu kraju mirovni proces. Štajnmajer će iz Jerevana 1. aprila uveče otputovati u Baku, gde će se sastati s predsednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevim.

Dve post-sovjetske države u južnom Kavkazu su bile u sukobima još od kraja 1980-ih oko regiona Nagorno-Karabah, koji je tada bio region Azerbejdžana sa pretežno etničkim Jermenima koji su se otcepili od Azerbejdžana.

Planinski region Nagorno-Karabah bio je međunarodno priznat kao deo Azerbejdžana. Iako Jermenija nikada zvanično nije priznala nezavisnost tog regiona, ona je postala njen glavni finansijski i vojni podržavalac, a teritorija je funkcionisala kao "de fakto" deo Jermenije.

Nakon mnogih godina prekida u borbama sa povremenim izbijanjem nasilja, azerbejdžanske trupe su u vojnoj ofanzivi preuzele kontrolu nad tim područjem u septembru 2023.

Azerbejdžan i Jermenija objavile su sredinom marta da su se dogovorile o "mirovnom sporazumu" koji ima za cilj da okonča višedecenijski sukob između njih.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: president.am