Na prvom samitu lidera Evropske unije i pet zemalja centralne Azije u Uzbekistanu 4. aprila usvojena je zajednička deklaracija o uspostavljanju strateškog partnerstva dva regiona u cilju produbljivanja saradnje posebno u oblastima transporta, kritičnih sirovina, čiste energije i digitalne povezanosti.

Na samitu je najavljen investicioni paket EU od 12 milijardi evra za nove projekte u centralnoj Aziji i odobrena deklaracija o namerama o kritičnim sirovinama radi jačanja saradnje u oblasti energetike i zelene tranzicije.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, predsednik Evropskog saveta Antonio Košta i lideri bivših sovjetskih republika Kazahstana, Kirgistana, Tadžikistana, Turkmenistana i Uzbekistana su u uzbekistanskom gradu Samarkandu potvrdili posvećenost produbljivanju saradnje u "globalnom i regionalnom geopolitičkom okruženju koje se razvija" i doneli odluku da odnose podignu na nivo strateškog partnerstva.

"Jačanje trgovinskih i investicionih veza između centralne Azije i EU je od suštinskog značaja za ekonomski rast, kao i za razvoj i diversifikaciju regionalne i međuregionalne trgovine", navodi se u deklaraciji i dodaje da će saradnja biti u skladu sa strategijom EU Globalna kapija (Global Gateway).

U dokumentu se ističe da je unapređenje saradnje u oblasti kritičnih sirovina od strateškog značaja sa ciljem da se osiguraju sigurni, održivi i raznovrsni lanci snabdevanja.

"Saglasili smo se da će Deklaracija o namerama odobrena na ovom samitu produbiti saradnju u ovoj oblasti, jačajući ekonomsku otpornost, zajednički prosperitet i olakšavajući tranziciju ka zelenoj i digitalnoj ekonomiji", navodi se u deklaraciji.

Predsednica Evropske komisije je na samitu istakla da Evropa nije zainteresovana samo za eksploataciju i ekstrakciju, nego da želi da pomogne u razvoju lokalne industrije, od rudarstva do prerade, otvaranju radnih mesta i istraživačkih laboratorija i obuci lokalnih radnika.

"Vaše zemlje su bogate ogromnim resursima. Region ima 40% globalnih rezervi mangana, kao i litijuma, grafita i još mnogo toga. Ove sirovine su žila kucavica buduće globalne ekonomije", rekla je Fon der Lajen.

Ona je istakla da EU želi da gradi dugoročno partnerstvo koje će koristiti građanima oba regiona i budućim generacijama.

"Već smo potpisali Memorandume o razumevanju o ključnim mineralima sa Kazahstanom i Uzbekistanom. Danas ovu saradnju podižemo na novi nivo, odobrenjem Zajedničke deklaracije o namerama o kritičnim sirovinama. Ovo će privući velike privatne investicije širom regiona. To je partnerstvo koje će koristiti i Evropi i centralnoj Aziji. Zato što je vaša strateška autonomija u pogledu sirovina naš strateški interes", rekla je fon der Lajen.

Ona je kazala da region ima stratešku lokaciju koja može otvoriti globalne trgovinske puteve i privući nove investicije, a da EU želi da bude partner u "novom poglavlju" njihove istorije.

Strateško partnerstvo produbiće veze dva regiona i otvoriti nove mogućnosti za saradnju, rekla je Fon der Lajen, ocenivši da je današnji samit početak "nove ere" prijateljstva.

Za ekonomski rast i regionalnu integraciju potrebno je unapređenje transportne povezanosti, navodi se u deklaraciji i posebno ukazuje na važnost uspostavljanja transkaspijskog transportnog koridora, trgovačke rute koja zaobilazi Rusiju i povezuje Evropu sa Azijom preko Kaspijskog mora.

Fon der Lajen je rekla da će koridor skratiti vreme putovanja između Evrope i centralne Azije i da će otvoriti neiskorišćeni potencijal za poslovanje između regiona.

Učesnici samita su istakli važnost postizanja sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira u Ukrajini i izrazili zabrinutost zbog humanitarne situacije i stanja u pogledu poštovanja ljudskih prava i sloboda u Avganistanu.

Dogovoreno je jačanje saradnje na sprečavanju zaobliaženja sankcija, u borbi protiv hibridnih pretnji, sajber napada, radikalizacije, terorizma, nasilnog ekstremizma i dezinformacija, kao i protiv klimatskih promena i zagađenja.

"Posvećeni smo saradnji u cilju mira, bezbednosti i demokratije, da u potpunosti poštujemo međunarodno pravo, uključujući povelju UN i osnovne principe poštovanja nezavisnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta svih država, unutar njihovih međunarodno priznatih granica", navodi se u deklaraciji.

Lideri EU i centralne Azije su takođe istakli da osiguravanje slobode izražavanja i udruživanja, podsticajnog okruženja za civilno društvo i nezavisne medije, zaštita branilaca ljudskih prava, kao i poštovanje prava žena, prava deteta i radničkih prava ostaju u srži odnosa dva regiona.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Evropska komisija