Informacije o sredstvima koje Evropska unija dodeljuje nevladinim organizacijama su nepouzdane i nepotpune i ne postoji adekvatna provera kako one troše taj novac i da li poštuju evropske vrednosti, ocenio je Evropski revizorski sud (ECA).
U novom izveštaju objavljenom 7. aprila, sud navodi da Evropska komisija nije na odgovarajući način objavila podatke o određenim aktivnostima koje finansira EU, kao što je lobiranje, kao i da ne proverava da li su organizacije koje dobijaju sredstva zaista nevladine i neprofitne.
Ne postoji ni proaktivna provera da li te NVO poštuju evropske vrednosti, kao što su vladavina prava i ljudska prava, što može da šteti reputaciji EU.
Članica ECA zadužena za izveštaj Laima Andrikiene izjavila je da je transparentnost ključna za osiguranje kredibilnog učešća nevladinih organizacija u kreiranju politike EU, navodi se u saopštenju suda.
"Međutim, uprkos određenom napretku od naše poslednje revizije, slika o finansiranju NVO od strane EU ostaje maglovita, jer informacije o finansiranju – uključujući lobiranje – nisu pouzdane ni transparentne", rekla je Andrikiene.
Nevladine organizacije koje se bave pitanjima u oblastima kao što su kohezija, istraživanje, migracije i životna sredina, dobile su od 2021. do 2023. godine 7,4 milijardi evra, od čega je 4,8 milijardi obezbedila Evropska komisija, a 2,6 milijardi države članice.
Ove podatke međutim, navodi sud, treba uzeti sa oprezom jer ne postoji pouzdan pregled novca koje je EU isplatila NVO.
"Informacije se objavljuju fragmentirano, što smanjuje transparentnost, otežava analizu da li su sredstva previše koncentrisana na mali broj NVO i ograničava uvid u ulogu NVO u politikama EU", navodi se u saopštenju i dodaje da članice ne nadgledaju i ne izveštavaju o sredstvima koje EU dodeljuje NVO.
Takođe nedostaju provere izvora finansiranja što može pružiti korisne informacije o tome ko stoji iza NVO.
U izveštaju se ukazuje i na slučajeve da se organizacije samoproglašavaju kao nevladine, odnosno da "Komisija ne proverava važne aspekte njihovog statusa, uključujući da li vlada utiče na njihova upravljačka tela ili da li NVO slede komercijalne interese svojih članova".
Kao primer se navodi jedan veliki istraživački institut koji je kategorisan kao NVO, iako su u njegovom upravnom telu bili isključivo predstavnici vlasti.
Evropski revizori su istakli da u cilju veće odgovornosti donosilaca odluka građani moraju da znaju kome se dodeljuju sredstva EU, za koje svrhe i kako se koriste, kao i da li te organizacije koje EU finansira poštuju njene vrednosti.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Evropska komisija