Poljski milijarder koji savetuje vladu oko deregulacije odbacio je poređenja sa Ilonom Maskom, kao i glasove da razmišlja o političkoj karijeri ili da želi da imitira Maska i smanji radna mesta u javnom sektoru.
Rafal Brzoska, izvršni direktor kompanije InPost, rekao je za Fajnenšel tajms da se divi poslovnoj oštroumnosti Maska ali da bi poređenje sa tzv. američkim ministarstvom za efikasnost vlade (Doge) bilo pogrešno.
"Stvarno se divim Ilonu Masku kao biznismenu, načinu na koji je od nule gradio biznis za biznisom, ali ne možete da poredite ono što mi radimo sa Doge", rekao Brzoska. Dodao je da Mask direktno izveštava predsednika SAD Donalda Trampa dok on jedino može da daje preporuke poljskim zakonodavcima.
Brzosku je poljski premijer Donald Tusk imenovao da vodi savetodavnu grupu za pojednostavljenje poslovne regulative.
Tusk je obećao da će "mahati mačetama" i uklanjati "barijere i nepotrebne propise" na osnovu predloga radne grupe koju vodi Brzoska.
"Poljsko preduzetništvo je naše nacionalno blago", rekao je Tusk. "Krajnje je vreme da se oslobodi apsurdnih propisa", dodao je premijer.
Među preporukama poljskog biznismena su pojednostavljenje zahteva za podnošenje poreskih prijava za preduzeća i racionalizacija regulatornih odobrenja za odbrambeni sektor a kako bi se domaćim proizvođačima oružja olakšalo dobijanje tendera oružanih snaga.
Tu su i mere za unapređenje javnih usluga, poput zakazivanja pregleda kod lekara ili pristupa sudnicama, preneo je Fajnenšel tajms.
Brzoska je izgradio svoj InPost na bumu e-trgovine nudeći potrošačima veću fleksibilnost isporuke preko automatizovanih ormarića za pakete.
On je istakao da poljske javne službe moraju da reše problem zaostajanja kroz digitalizaciju i deregulaciju.
Konkretno je ukazao na probleme u zdravstvenom sektoru i rekao da bi centralizovani sistem zakazivanja pregleda značajno unapredio efikasnost. "Milijarde bi mogle da se uštede za naš zdravstveni sektor", rekao je Brzoska.
U poređenju sa SAD, Poljska već ima "tanku" birokratiju koja se bori sa zastarelim propisima i značajajnim zaostacima u obradi zahteva.
"Mogu da zamislim koliko je frustrirajuće tražiti od nekoga ko podnosi zahtev za dozvolu da dostavi pet ili deset dokumenata, sve odštampane, samo zato što su to pravila", rekao je Brzoska.
U timu Brzoske su vodeći biznismeni, akademici i bivši državni službenici a posao treba da završe do juna.
Brzoska je za britanski poslovni dnevnik negirao da ima političke ambicije. Rekao je da je posao prihvatio jer predstavlja priliku da bude "glas privatnog biznisa" a ne da dobije stalni posao u Tuskovoj vladi.
Pitanje smanjenja birokratije pojavilo se međutim kao tema u kampanji za predsedničke izbore koji će biti održani sledećeg meseca.
Rafal Tšaskovski iz Tuskove Građanske platforme, koji vodi u istraživanjima javnog mnjenja, obećao je da će ukloniti po dva poljska propisa na svaki propis EU koji se transponuje u nacionalno zakonodavstvo.
"Ako želimo ozbiljno da se borimo protiv preterane regulative u ekonomiji, treba da prihvatimo samo ono što je neophodno", rekao je Tšaskovski na jednom izbornom mitingu.
Ako on pobedi na izborima 18. maja odnosno 1. juna, Tusk će konačno moći da krene napred sa izmenama zakona koje blokira odlazeći predsednik Andžej Duda iz PiS.
Tusk se inače nedavno odmakao od svog zalaganja za slobodno tržište, što je bila reakcija na Trampov rat carinama, i založio se za "ponovnu polonizaciju" ekonomije.
Njegov rival iz PiS Karol Navrocki pozdravio je zaokret premijera ka ekonomskom nacionalizmu ali ga je nazvao oportunističkim. "Poljska pre svega! Uvek, ne samo pred izbore", napisao je na Iksu Navrocki.
Brzoska je rekao da njegovi napori za deregulaciju nisu vođeni političkim kalkulacijama pred izbore dodajući da mu je jedino važno koliko će predloga stići u parlament i koliko će dobiti potpis predsednika i postati zakon.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: EK