Kritični minerali koncentrisani su u samo nekoliko zemalja, najviše u Kini, zbog čega je svetska ekonomija ranjiva na prekide snabdevanja koji bi mogli da poremete ekonomije i pogode potrošače većim cenama, navodi se u izveštaju Međunarodne agencije za energiju objavljenom 21. maja.
Agencija je istraživala dostupnost minerala i metala koji su o velikog značaja za prelazak ekonomija sa fosilnih goriva na energiju iz obnovljivih izvora.
Izveštaj je pokazao da je prosečan udeo na tržištu tri zemlje vodeća proizvođača bakra, litijuma, kobalta, grafita i retkih elemenata prastao u 2024. na 86% sa 82% u 2020.
Kina je vodeći prerađivač 19 od 20 strateških minerala obuhvaćenih u izveštaju i njen prosečan udeo na tržištu je oko 75%.
Istovremeno je Indonezija ubeležila snažan rast sa niklom koji je ključna komponenta u proizvodnji čelika i baterija za električna vozila.
U izveštaju Agencija upozorava da aktuleni trend izvoznih ograničenja i sporova u trgovini pojačava zabrinutosti oko snabdevanja kritičnim mineralima.
"Lanci snabdevanja kritičnim mineralima mogu da budu veoma ranjivi na potrese u ponudi zbog ekstremnih vremenskih prilika, tehničkih problema ili prekida trgovine", rekao je direktor Agencije Fatih Birol dodajući da bi posledice mogle da budu dalekosežne, da donesu veće cene potrošačima i smanje konkurentnost industrije.
Birol je ukazao i na energetsku krizu nakon što je Rusija prekinula isporuke gasa zbog agresije na Ukrajinu, kao i na globalnu nestašicu čipova tokom i posle pandemije, što je nanelo štete proizvodnji automobila.
"Zlatno pravilo energetske bezbednosti je diversifikacija", rekao je Birol u intervjuu za AP. "I to ide dalje od energetske bezbednosti, to je i ekonomska bezbednost", dodao je.
Direktor Agencije rekao je i da su tržišne snage važne u razvoju novih izvora ali da to neće biti dovoljno. "Postoji potreba za dobro dizajniranim vladinim politikama" u vidu finansija i drugih mera, rekao je Birol za agenciju AP.
Kina je veliki izvor kritičnih minerala potrebnih za brojne proizvode, uključujući čipove, robote, električna vozila, baterije, dronove i vojnu opremu. Takođe je dominantna u rafinaciji i preradi mnogih od tih kritičnih minerala, poput litijuma, grafita, kobalta.
Dalje se navodi da je Kina uvela izvozna ograničenja za mnoge od tih ključnih proizvoda i pooštrila kontrolu za još neke dok eskaliraju trgovinski pregovori predsednika SAD Donalda Trampa a američka industrija ima problem da brzo nađe alternative.
Bez pristupa značajnim kineskim rezervama, američka prerađivačka industrija sve teže konkuriše u uslovima naraslih potresa u globalnom snabdevanju, ocenjuje se u izveštaju.
Za Trampa je smanjenje zavisnosti SAD od kritičnih minerala iz inostranstva deo agende nacionalne bezbednosti i ekonomske otpornosti.
Trampova administracija sklopila je ranije ovog meseca ugovor sa Ukrajinom o eksploataciji mineralnih resursa te zemlje. Takođe je Tramp zainteresovan za rudarstvo u međunarodnim vodama, minerale iz Konga i sa Grenlanda.
Izveštaj Agencije je pokazao i da je trenutno tržište kritičnih minerala dobro snabdeveno i da su cene generalno u padu.
Istovremeno se upozorava da planirana proizvodnja bakra, koji je ključan za električne instalacije i mreže, neće održati korak sa tražnjom i da će do 2030. ponuda biti 30% manja od tražnje.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta/AP