Na sastanku Saveta EU za opšte poslove 27. maja tačka dnevnog reda biće i zahtev Španije da katalonski, baskijski i galicijski jezik postanu zvanični jezici EU. Zahtev će, po svemu sudeći, biti odbijen. U Španiji ta tri jezika govori 20 miliona ljudi i zvanični su jezici.
Briselski Politiko piše da je najmanje sedam članica EU izrazilo bojazni oko cene i političkih implikacija takvog poteza.
Španski premijer Pedro Sančes u zamenu za ključnu podršku za formiranje manjinske vlade 2023. sklopio je sporazum sa katalonskim poslanicima u kome se obavezao da će se izboriti da katalonski, baskijski i galicijski postanu zvanični jezici EU.
To bi zahtevalo podršku svih 27 članica i španski zvaničnici su poslednje dve godine lobirali za to u evropskim prestonicama.
Dokumenta za sutrašnji sastanak u koje je Politiko imao uvid međutim ukazuju na ozbiljne sumnje da će se to desiti.
Dok su Belgija, Kipar, Portugal, Holandija, Rumunija i Slovačka podržale priznanje dodatnih španskih službenih jezika, Hrvatska, Češka, Finska, Francuska, Nemačka i Švedska podržale su zahtev Italije za "dodatnim razjašnjenjem troškova i pravnih posledica tog poteza", preneo je Politiko.
Madrid je najavio da će platiti troškove, potencijalno milione evra, da se tri jezika dodaju u sistem za prevođenje. Međutim, Sančesovo obećanje nije ubedilo njegove kolege.
Dvoje diplomata su uz uslov da ostanu anonimni potvrdili za Politiko da postoji podela između dve grupe članica.
EU inače trenutno troši više od milijardu evra godišnje za prevod svih propisa, predloga i odluka, prethodnih, aktuelnih i budućih, na 24 zvanična jezika EU.
Kada je reč o Španiji, pored troškova, razmišlja se i o političkim faktorima. Francuska npr. ima nacionalnu politiku protiv priznavanja domaćih manjinskih jezika, poput baskijskog, bretonskog i korzikanskog.
Treći diplomata rekao je za Politiko da je Španija tvrdila da bi joj dodavanje tri jezika u grupu zvaničnih u EU omogućilo da otključa nacionalno finansiranje ključno za povećanje odbrambenih sposobnosti zemlje. Naime, vladi u Madridu za to su potrebni glasovi katalonskih separatista.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: DES