Dok sa jedne strane propoveda potpunu slobodu mišljenja, Mark Zakerberg, vlasnik američke tehnološke kompanije Meta koja poseduje društvene mreže Fejsbuk i Instagram, uredno briše komentare sopstvenih zaposlenika u kojima se kritikuje skretanje Mete udesno posle izbora Donalda Trampa za predsednika SAD, piše austrijski Štandard.

List u komentaru piše da je dijametralno suprotna slika između prvog Trampovog mandata, kada su velike tehnološke firme iz silicijumske doline bile uzdržane, ili otvoreno neprijateljski nastrojene prema njemu, i sadašnje, kada su se odlučile na sasvim drugačiju strategiju - potpuno potčinjavanje.

"Pokazni primer za tu transformaciju je ovih dana proizvođač Fejsbuka i instagrama Meta. Počelo je pre nekoliko dana kada je u upravni odbor primljen Trampov prijatelj, šef lige mešovitih borilačkih veština Dana Vajt, a vrhunac je dostigao ličnim video snimkom Zakerberga", piše dnevnik.

U tom videu, Zakerberg je kao da se kaje za ranije greške najavio niz promena, počevši od ukidanja profesionalnih fektčekera, odnosno proveravanja činjenica, relaksacije pravila o govoru mržnje protiv marginalnih grupa, pa do prebacivanja moderacije sadržaja društvenih mreža u Teksas, koji je poznat kao konzervativna savezna država SAD.

To sve, piše dnevnik, zvuči kao ispunjavanje spiska želja Donalda Trampa i njegovog "najvećeg pajtosa" Ilona Maska. Zakerbeg, međutim tvrdi da je reč o "ponovnom uspostavljanju slobode govora" koja je sopstvenom moderacijom u poslednje vreme bila jako ograničena.

Postoji, međutim, prema pisanju Štandarda,  određena ironija, jer izveštaj portala 404 media pokazuje da je Meta proteklih dana konzekventno brisala interne kritike novog desničarskog kursa kojim se kompanija uputila. Portal se pri tome pozvao na izjave zaposlenih u Meti, koji su uglavnom kritikovali ulazak Dana Vajta u upravni odbor.

I to ne samo zato što kruži video u kojem se vidi da Vajt tuče svoju ženu u jednom noćnom klubu. Neki su zaposleni u komentarima ironično postavili  pitanje da li je sledeći kandidat za upravu Mete UFC borac Konor Mekgregor, koji je osuđen zbog silovanja.

Svi su komentari ubrzo izbrisani uz obraloženje da su suprotni "internim kompanijskim očekivanjima CEE". To pravilo, piše standard, nije neuobičajeno za preduzeća, ali je u suprotnosti sa novim narativom o "slobodi govora", koji se širi prema spolja.

"Utoliko pre što mnogi saradnici stiču utisak da se pravila prema spolja relaksiraju, a unutra pooštravaju - u zavisnosti kako odgovara trenutnoj ideologiji", konstatuje Štandard.

Kompanija Meta je sve kritike odbacila, navodeći da su sve obrisane komentare prijavili sami zaposleni koji su zbog njih bili uznemireni i da je upravo smisao CEE da se spreče takve interne smetnje kako bi svi po mogućnosti ostali što produktivniji.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Beta/AP