Francuski energetski gigant EDF pobedio je na tenderu za izgradnju najvećeg do sada francuskog vetroparka, koji će se nalaziti ipred obala normandije. Neizvesno je i dalje koliko je taj projekat isplativ.
Vetropark "Sentr Manš 1" instalirane snage jednog Gigavata moći će strujom da snabdeva 800.000 domaćinstava, saopštilo je francusko ministarstvo za energetsku tranziciju.
Operator vetroparka biće preduzeće EMMN koje su zajedno osnovali EDF i kanadska kompanija specijalizovana za energiju vetra Mejpl pauer.
Vetropark treba da počne da radi 2031. godine, a početak radova planiran je za 2026. ili 2027. godinu, preneo je briselski portal Euractiv.com.
Izborom EDF, Komisija za energetsku regulaciju (CRE) Francuske samo je učvrstila lidersku položaj tog giganta, koji učestvuje u čak pet od osam fracuskih projekata vezanih za ofšor eksploataciju energije vetra.
Ipak, EMMN je na tenderu ponudio veoma konkurentnu cenu struje id 44,89 evra po MWh, koja je daleko ispod rekordnih cena iz proteklih meseci.
Upravo zbog toga ostaje neizvesno koliko su ta cena i ceo projekat realni.
Bivši direktor za evropska pitanja u francuskoj Komisiji za atomsku energiju Maksens Krdije rekao je da se takvi tenderi za vetroparkove i foto-voltaičke parkove sada raspisuju po najmanje 50% višoj ceni za MWh.
I list Eko objavio je, citirajuči neka konkurentska preduzeća, da je "izgradnja tog parka u Normandiji zbog karakteristika morskog dna i udaljenosti od obale skuplja".
Predsednica CRE Emanuele Vargon rekla je za taj list da su komisiji "potrebni adekvatni instrumenti, da bi mogla da proceni finansijsku robusnost ponuda".
Sličan projekat snage 250 Megavata gradi treba da bude izgrađen i ispred obale Bretanje, a tender za taj projekat objavljen je 27. marta.
U Francuskoj su u fazi pripreme ofšor vetroparkovi ukupne snage 4 Gigavata, koji bi nakon izgradnje teoretski trebalo da imaju energetski potencijal četiri nuklearne elektrane.
Vlasti u Parizu su početkom marta usvojile zakon koji treba da ubrza izgradnju obnovljivih izvora energije, pa bi uz pomoć bržih procedura i izdavanja dozvola do 2050. ukupni kapacitet tih izvora u zemlji trebalo da dostigne 40 Gigavata.
Izvor Dnevni evropski servis
Foto: Pixabay