U Beogradu je 5. juna "Sajmom zelenih ideja, projekata i investicija“ na Kalemegdanu, uz učešće više od 40 autora zelenih rešenja, obeležen Svetski dan zaštite životne sredine.
Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović ocenila je na manifestaciji da je u Srbiji u toj oblasti ostvaren veliki napredak, pre svega kroz unapređenje regulatornog okvira za bržu i efikasniju zelenu transformaciju zemlje.
"Usvojen je set zakona koji su potvrdili našu rešenost da se zakonodavstvo u ovoj oblasti usaglasi sa evropskim. Prošle nedelje usvojili smo Strategiju niskougljeničnog razvoja, a usvojeni su i Program kvaliteta vazduha i Program razvoja cirkularne ekonomije. U toku je priprema prvog Programa prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove, kao i vrlo intenzivan proces izrade Strategije zaštite životne sredine – Zelena agenda sa Akcionim planom“, rekla je Vujović.
Stalni predstavnik UNDP u Srbiji Jakup Beriš je pohvalio realizovane projekte i investicije koji utiču na zelenu transformaciju privrede i društva.
"Zelene inovacije koje su zaživele u praksi već pozitivno utiču na životnu sredinu“, rekao je Beriš.
Šef delegacije EU u Srbiji Emanuel Žofre je pohvalio Ministarstvo zaštite životne sredine zbog ažurnog donošenja zakona i usaglašavanja zakonske regulative s evropskom, kao i zbog brže izgradnje infrastrukture koja doprinosi zelenoj tranziciji Srbije.
Кroz projekat "EU za Zelenu agendu u Srbiji“, kako je rekla Irena Vujović, danas se otvara poziv jedinicama lokalnih samouprava za sufinansiranje mera zaštite vazduha, koji će omogućiti sprovođenje konkretnih mera u lokalnim samoupravama koje su izradile planove kvaliteta vazduha ili ostvarile značajan napredak u planiranju kvaliteta vazduha.
"Pozivam lokalne samouprave da se blagovremeno prijave kako bi ostvarile sufinansiranje projekata do 50% od ukupne vrednosti i zajednički doprinele unapređenju kvaliteta vazduha“, rekla je ona.
Na Sajmu je učestvovalo više od 40 autora zelenih rešenja, a na platou ispred Umetničkog paviljona „Cvijeta Zuzorić" postavljena je modna instalacija haljina od recikliranog teksasa, koja pokazuje kako ostaci tekstilne industrije mogu da budu upotrebljeni za izradu nove odeće umesto da završe na otpadu.
Postavljena je i eko-teretana u kojoj su sprave za vežbanje napravljene od stabala drveća izvađenih iz reke Save.
Održan je nagradni kviz o zaštiti životne sredine, a izložena je i "klimatska kapsula" Centra za promociju nauke, koja nudi uvid u perspektivu klimatskih promena kroz naučne činjenice.
OEBS ocenio da Srbija ima solidan pravni okvir za zaštitu životne sredine
Misija OEBS u Srbiji je ranije 5. juna saopštila da Srbija ima solidan pravni okvir zaštite životne sredine koji podržava pravo građana na blagovremeno informisanje o aktivnostima koje mogu biti štetne po životnu sredinu, identifikuje pristupne tačke za angažovanje javnosti u ranim fazama planiranja i obezbeđuje pravne alate za procesuiranje povreda prava iz te oblasti.
Šef Misije Jan Bratu je povodom Svetskog dana zaštite životne sredine istakao da je "jačanje saradnje i angažovanog dijaloga državnih organa, praktičara i civilnog društva ključno za razvoj klimatski otpornih, održivih politika neophodnih za dobrobit i prosperitet društva".
"Pristup Misije OEBS u Srbiji pružanju podrške poboljšanoj primeni zakona o zaštiti životne sredine je kroz omogućavanje saradnje organa za sprovođenje zakona, uključujući policiju, pravosuđe, tužilaštva i inspektore. Naš cilj je da prevaziđemo rad u izolovanim timovima“, rekao je Bratu.
Tokom proteklih osam godina Misija je podržavala rad "Pravne klinike za ekološko pravo" Univerziteta u Beogradu, gde je oko 580 studenata završne godine studija prava završilo desetonedeljni program, učeći o pravnim okvirima zaštite životne sredine i najboljim praksama.
"Ovo je odličan primer kako Misija podržava novu generaciju akademskih građana/ki da se bavi pitanjem klimatskih promena i održivog razvoja, fokusirajući se na mlade ljude koji su sada angažovani u nekim od najistaknutijih slučajeva ekološkog kriminala“, rekao je Bratu.
OEBS aktivno promoviše Arhusku konvenciju o zaštiti životne sredine širom područja koje pokriva OEBS, uključujući i Srbiju. Od 2009. godine, kada je Srbija ratifikovala ovu konvenciju, Misija je podržala osnivanje pet Arhus centara u Beogradu, Kragujevcu, Nišu, Novom Sadu i Subotici.
"Prava koja su data Arhuskom konvencijom bila su kamen-temeljac za angažovanje Misije OEBS u Srbiji u oblasti upravljanja životnom sredinom. Pozdravljamo priliku da nastavimo da podržavamo Srbiju u izradi strateških dokumenata koji dalje mapiraju pristupne tačke za angažovani dijalog o društvenom, ekološkom i ekonomskom rastu u budućnosti“, rekao je Bratu.
Izvor: Beta
Foto: Beta