Nemačka planira intenzivno da ulaže u obnovljive izvore energije, ali i u inovativne izvore, i do 2029. vlada u Berlinu namerava da uloži više od milijardu evra u novi program za podsticanje istraživanja i razvoja nuklearne fuzije - "Fuzija 2040".
Ministarka za nauku Betina Štark Vacinger izjavila je 15. marta da se za nju uopšte više ne postavlja pitanje da li će energija fuzije doći, nego samo kada i da li će Nemačka biti deo toga. Ona je rekla da je fuzija ogromna šansa da Nemačka reši sve svoje energetske probleme.
Ona je rekla da je fuzija "ključna tehnologija", isto kao i veštačka inteligencija. Nemačka se, prema njenoj oceni, zbog izvanrednih uslova za naučni rad i jaku industriju nalazi na "pol poziciji" i zato ima izuzetne preduslove za izgradnju fuzione elektrane, saopštila je Vlada Nemačke.
Fuzija je proces spajanja laških atomskih jezgara u jedan teži. Na suncu je to proces spajanje atoma vodonika u helijum, koji se odvija u centru sunca na temperaturi od oko 15 miliona stepeni Celzijusa i pod pritiskom od 100 milijardi bara. Cilj je da se takav proces u kontrolisanim uslovima i u kontinuitetu ponovi i na zemlji.
Nuklearka na fuziju proizvodila bi istu količinu struje kao i sadašnje, bazirane na fisiji odnosno cepanju atoma, ali bi bila klimatski neutralna, bezbednija, a gorivo za nuklearni reaktor veoma jeftino i pristupačno u celom svetu.
Istraživanja fuzije sprovodi se u mnogim zemljama, uključujući i članice Evropske unije, koja planira da do 2050. izgradi prvi fuzioni reaktor.
Nemačka ministarka rekla je da treba stvoriti preduslove da i nemačka preduzeća mogu da grade fuzione elektrane. Cilj je, prema njenim rečima, da se kroz javno-privatno partnerstvo spoje postojeći kapaciteti i stvori sinergija među akterima.
U saopštenju nemačke vlade piše da u svetu sada postoji 40 preduzeća koja se bave izučavanjem fuzije, od toga četiri u Nemačkoj. Prema podacima udruženja "Fjužn indastri asosiajšon" u tu tehnologiju je do sada uloženo više od šest milijardi dolara.
U Nemačkoj je predvodnik u istraživanju institut za fiziku plazme Maks Plank, koji u Grajfsvaldu ima i najveći eksperimentalni pogon za unklearnu fuziju u svetu, Vendelštajn 7-X, koji je izgrađen još 2014. godine, a 2015. je prizvedena prva plazma, slična onoj na suncu. koja je ključna za fuziju.
Institut je 2016. godine saopštio da je eksperimentalni pogon dobro funkcioniše, i da bi mogao da postane model za buduće fuzione elektrane.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Vlada Nemačke