Najmanje 1.773 lobista za ugalj, naftu i gas dobilo je pristup klimatskim pregovorima UN u Bakuu, pokazao je novi izveštaj nevladinog sektora i izazvao bojazni od uticaja industrija koje greju planetu na pregovore.

Ti lobisti su brojniji od delegacija gotovo svake zemlje na COP29, pokazuje analiza koalicije Izbaci velike zagađivače (Kick Big Polluters Out, KBPO). Izuzetak su samo zemlja domaćin Azerbejdžan, domaćin COP sledeće godine Brazil i Turska, prenosi Gardijan.

Sara Makartur, aktivistkinja ekološke grupe Britanska omladinska klimatska koalicija, članice KBPO, rekla je da je COP29 počeo otkrićem da su na dnevnom redu dogovori o fosilnim gorivima. Ta industrija, prema njenim rečima, stalno je prisutna i godinama slabi napredak u borbi protiv promena klime i napore za ukidanje fosilnog goriva.

Navodi se i da deset na promene klime najranjivijih zemalja zajedno ima 1.033 delegata na pregovorima.

Mnogi lobisti za fosilno gorivo dobili su pristup COP29 kao deo trgovinskih udruženja, prvenstveno sa globalnog Severa. Međunarodna asocijacija za trgovinu emisijama dovela je najveći broj - 43 predstavnika naftnih kompanija poput TotalEnerdžisa i Glenkora.

Ostali lobisti su članovi nacionalnih delegacija. Japan je doveo predstavnike džina u sektoru uglja, kompanije Sumitomo, Kanada predstavnike Sankora i Turmalina a Italija zaposlene u energetskim firmama Eni i Enel.

Samo Velika Britanija je dovela 20 lobista, navodi se u izveštaju, prenosi britanski dnevnik Gardijan.

"Industrija fosilnog goriva dugo manipuliše klimatskim pregovorima da zaštiti svoje interese dok naša planeta gori", rekla je Davda Čam iz pokreta Pomozimo Gambiji, takođe članice KBPO.

Analiza je pokazala i da su vodeći proizvođači nafte - Ševron, EksonMobajl, BP, Šel i Eni, koji su na COP29 doveli ukupno 39 lobista, "povezani sa omogućavanjem genocida u Palestini" jer njihove operacije snabdevaju naftom Izrael.

Prošle godine, na COP28 u Dubaiju, bilo je 2.456 lobista za fosilno gorivo, što je bio rekordan broj i predstavljao gotovo 3% od 85.000 prisutnih.

Ove godine, na COP je manje ljudi, oko 70.000 , od kojih je 1,5% povezano sa lobistima za fosilno gorivo.

Iako analiza pokriva samo lobiste za fosilno gorivo, u njoj se navodi da su na COP29 i predstavnici drugih sektora zagađivača, poput poljoprivrede.

Aktivisti godinama traže od UN da zabrani prisustvo predstavnika industrija zagađivača na klimatskim pregovorima. Prošle godine zvaničnici su uveli novo pravilo kojim se zahteva da u registraciji otkriju povezanost sa industrijom koja je zagađivač.

Izvor: Dnevrni evropski servis

Foto: Beta/AP