Belgijska domaćinstva u proseku imaju 106 električnih i elektronskih uređaja od kojih se 12 ne koristi, što znači da širom zemlje ima 55 miliona uređaja koji ne služe svrsi ili četiri miliona više nego pre pet godina.

U novoj analizi neprofitne organizacije Rekupel (Recupel) navodi se da su belgijska domaćinstva 2019. u proseku imala 78 električnih i elektronskih uređaja.

Neki od tih uređaja koji se ne koriste i stoje u kućama umesto da se recikliraju i dalje rade, prenosi agencija Belga.

Kao razlog što su ti uređaji i dalje tu, neki navode da veruju da mogu lako da se poprave a drugi da je "previše muke" da se odnesu do mesta za prikupljanje, što ukazuje da i dalje postoji nedostatak svesti o reciklaži.

Navodi se da 12% ispitanika ne zna gde se recikliraju elektronski uređaji a 8% čak nije ni svesno da polomljeni uređaju mogu da se recikliraju.

Na ekološke posledice neodgovarajućeg odlaganja ukazao je direktor Rekupela Erik Devet (Eric Dewaet). "Da bismo zaštitili našu planetu, važno je da se električni uređaji prikupljaju i pravilno recikliraju", rekao je on.

Kako je dodao, to se nažalost ne dešava uvek.

"Ponekad se električni uređaji pogrešno odlažu kao kućno smeće. U tom slučaju se spaljuju, što je opasno po životnu sredinu. Zato pozivamo sve da nekorišćene uređaje donesu u Rekupel", rekao je direktor te organizacije, prenela je Belga.

Rekupel je pojačao pozive na akciju tokom Evropske nedelje za smanjenje otpada (16-24. novembra) kako bi istakao značaj ponovnog korišćenja i recikliranja električnih uređaja.

Ta organizacija se nada da će inspirisati Belgijance da pomognu u zaštiti planete tako što će pravilno odlagati elektroniku koju ne koriste.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Pixabay.com