Analitičar Centra za evropske politike (CEP) Đorđe Dimitrov rekao je da se stiče utisak da su u novom izveštaju Evropske komisije (EK) o Srbiji demokratski problemi stavljeni po strani - neregularnosti na izborima veoma su ublažene, rezolucija Evropskog parlamenta uopšte se ne spominje, a čak su i nalazi ODIHR u velikoj meri ublaženi.

Kako je Dimitrov 1. novembra rekao za Dnevni evropski servis agencije Beta, Komisija je prvi put dala ocenu za stanje funkcionisanja demokratskih institucija i to stanje je u Srbiji ocenjeno kao "pomešano".

Dimitrov je rekao da su neke od glavnih zamerki Evropske komisije iz prošlogodišnjeg izveštaja ostale u novom i EU tako kritikuje Srbiju zbog neusklađenosti sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom, gde se pre svega misli na neuvođenje restriktivnih mera Rusiji, kao i zbog stanja slobode medija.

Takođe je izveštaj potvrdio da je sporazum o normalizaciji Srbije i Kosova iz 2023. deo pristupnih pregovora i da mora biti implementiran, rekao je Dimitrov dodajući da je Komisija za manjak implementacije kritikovala i Srbiju i Kosovo.

Prema njegovim rečima, izveštaj je pokazao minimalan rast stepena usklađenosti sa EU.

"To nije ohrabrujuća činjenica pošto ovim tempom Srbija neće u skorije vreme dostići potreban stepen pripremljenosti. Dodatno je zabrinjavajuće da nikakvog napretka nije bilo u čak devet poglavlja, a u 13 je napredak bio ograničen", rekao je Dimitrov.

Kada je reč o klasteru 3, Komisija je ocenila da je tehnički spreman za otvaranje što, smatra Dimitrov, šalje pomešanu poruku.

"S jedne strane, to može dovesti do ubrzavanja reformi u pogledu ekonomije i bržoj integraciji u zajedničko tržište, ali s druge može da se izvuče pogrešan zaključak da je u Srbiji sve u redu i da problemi koji se tiču demokratije, vladavine prava i slobodnih i fer izbora nisu toliko ozbiljni", istakao je analitičar beogradskog CEP.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Beta/AP