Austrijska krajnje desna slobodarska partija (FPOe) održava tesne veze sa balkanskim autokratama, a austrijska vlada koju će desničari uskoro prevoditi mogla bi da ima neprijatne posledice i za Balkan pošto slobodari dovode u pitanje tamošnji posleratni poredak, piše švajcarski dnevnik Bund.

"Odmah nakon što je (lider FPOe) Herbert Kikl dobio mandat da sastavi novu austrijsku vladu, za reč se javio srpski autokrata Aleksandar Vučić. Čestitao je šefu FPOe na 'časnom zadatku', pozvao se na uzajamno poštovanje i poverenje i ponudio još bližu saradnju", piše dnevnik iz Berna.

Liberalni dnevnik konstatuje da će sa Kiklom kao austrijskim kancelarom, Vučić po svoj prilici dobiti još jednog zagovnornika u Briselu, uz premijere Mađarske i Slovačke Viktora Orbana i Roberta Fica, koji "obojica važe za ljude (ruskog predsednika Vladimira) Putina u centrali Evropske unije".

Pored toga, "FPOe ne pridaje veliki značaj ni tome da Srbija ispuni kriterijume  za članstvo u Evropskoj uniji", pa "čak i prebacuje EU ucenjivačke metode" protiv Srbije, piše Bund.

Za razliku od Brisela, koji zahteva da se Srbija pridruži sankcijama protiv Rusije, kao što su to već učinile ostale države Zapadnog Balkana, političari austrijskih slobodara tvde da Vučić ne treba da saučestvuje u propaloj politici EU, piše dnevnik, dodajući da austrijska krajnja desnica smatra da od svih država sa Zapadnog Balkana samo Srbija treba da uđe u EU.

Takođe, dok su međunarodni posmatrači, kako navodi Bund, osudili masovne neregularnosti na poslednjim izborima u Srbiji, FPOe je stala u odbranu izbora.

Beograd sa satisfakcijom reaguje i na odbijanje pojedinih zvaničnika Slobodarske partije da priznaju nezavisnost Kosova, piše švajcarski list, dodajući da desni populisti time direktno zabijaju nož u leđa uticajnim evropskim zemljama koje su priznale državnost Kosova.

"Prorežimski mediji u Beogradu ushićeno proriču da će nova vlada u Beču pod vođstvom Kikla čak i povući priznanje Kosova", piše dnevnik.

Bund podseća da se FPoe zalagala i za veću izolaciju Kosova i bezuspešno se borila protiv vizne liberalizacije za Kosovo, upozoravajući alarmantnim tonom da preti navala ekonomskih migranata sa Kosova na zemlje šengenske zone, a da na kraju od toga nije bilo ništa.

Austrijski slobodari, piše dnevnik, održavaju i odnose sa "liderom srpskih separatista u Bosni i Hercegovini" Miloradom Dodikom, postoji uzajamna pomoć u izbornim kampanjama, a Dodik je pozvao Srbe koji žive u Beču da glasaju za FPOe.

"Političari FPOe se u prošlosti nisu ustručavali da podrže Dodikove inicijative za slabljenje države BiH", podseća Bund.

Dnevnik se osvrće i na to što je Kikl otvorio vrata za odnose slobodara sa ekstremno desnim pokretom identitarista.

"Herbert Kikl vidi pokret identitarista kao 'interesantan projekat vredan podrške", neku vrstu 'nevladine organizacije sa desnice', piše dnevnik i podseća: "Na jednoj žurci identitarista prošlog leta holokaust je opisivan kao kul, a zatražena je i Srebrenica 2.0".

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Beta/AP