Sudije u tužioci u Srbiji su u dva važna slučaja pokazali da više ne igraju kako režim predsednika Aleksandra Vučića svira, i to u slučaju odluke suda u Novom Sadu da oslobodi iz pritvora profesorku Mariju Vasić i dvoje studentskih aktivista, i u slučaju pokretanja istrage protiv direktora Zavoda za zaštitu spomenika Gorana Vasića, piše dnevnik Štandard.

Predsednik Vučić, "koji autokratski vlada Srbijom", odmah nakon oslobađanja aktivista je osudio odluku sudija. On je sudije optužio da su koraci koje su preduzeli "kriminal", piše austrijski dnevnik.

"Odluka sudija u Novom Sadu pokazuje, međutim, da Vučić i njegov režim očigledno gube kontrolu i da su masovni protesti osnažili podelu vlasti u Srbiji, dakle i nezavisnost pravosuđa i medija", piše Štandard.

To se, piše list, nedavno moglo videti i po tome što je tužilaštvo za organizovni kriminal pokrenulo istragu protiv direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture Gorana Vasića, a "ta bi istraga mogla da bude značajna i za odnose Srbije i SAD".

Dnevnik ukratko podseća da zet američkog predsednika Donalda Trampa, Džared Kušner, planira da izgradi luksuzni hotel u Beogradu na mestu gde se sada nalazi zgrada generalštaba, a da je Vasić falsifikovao dokumentaciju na osnovu koje je srpska vlada tu zgradu lišila statusa zaštićenog spomenika kulture. 

"Sama činjenica da je javno tužilaštvo uopšte pokrenulo istragu protiv Vasića, pokazuje da se tužilaštvo sada 'usuđuje' da preduzme korake koji su suprotni interesu režima", ocenjuje Štandard.

Dnevnik dodaje da se Džared Kušner oko pitanja masovnih protesta u Srbiji stavio na stranu vlasti i da je na svom podkastu izjavio da su "demonstranti u Srbiji povezani na isti način kao i levičari u Americi".

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: EU