Američki Stejt Department objavio je novi izveštaj o stanju u oblasti terorizma u Bosni i Hercegovini, u kome se navodi da je BiH imala mali napredak u toj oblasti i da nasilna ekstremistička ideologija i dalje predstavlja veliku pretnju.

Izveštaj obuhvata 2021. godinu, a u njemu se navodi da je, mada nije bilo incidenata, BiH imala mali napredak zbog velikog broja problema - opstrukcije državnih institucija, kao i loše saradnje Agencije za istrage i zaštitu BIH (SIPA) i Tužilaštva BiH, preneli su sarajevski mediji.

U izveštaju se navodi da je BiH i dalje kooperativni partner u borbi protiv terorizma, ali da su njeni kapaciteti i dalje ograničeni, kao i da je mali napredak postignut u pravnim i regulatornim reformama.

Sve to, kako se ocenjuje, dešava se zbog "postojeće političke krize uzrokovane secesionističkom retorikom i opstrukcijom institucija na državnom nivou od lidera Republike Srpske i disfunkcionalnošću Federacije BiH, koja se može pripisati hrvatskim i bošnjačkim tenzijama i koncentraciji na uske političke interese".

U izveštaju se dalje navodi da u 2021. godini nisu registrovani državljani BiH koji su pokušali otići na strana ratišta, mada su, dodaje se, neki strani teroristički borci i njihovi članovi porodica ostali u Iraku i Siriji.

"Bosna i Hercegovina nastavlja biti voljan partner u repatrijaciji tih boraca, a u julu je uspostavila međuagencijsko koordinaciono telo za nadgledanje budućih napora za repatrijaciju", stoji u izveštaju, uz ocenu da na efikasnost istraga negativno utiču problemi u odnosu među agencijama i zvaničnicima.

Još se naglašava da je SIPA i dalje vodeća jedinica za sprovođenje zakona u oblasti terorizma, ali se ukazuje na njenu ograničenu efikasnost zbog loše saradnje sa državnim tužilaštvom i, povremeno, loše istražne prakse.

Prema navodima iz izveštaja, problem je i u tome što BiH nema jasne propise i smernice koje regulišu saradnju između tužilaca, organa za provođenje zakona i obaveštajne zajednice u istragama o nacionalnoj bezbednosti.

Dodali su da je u 2021. godini osuđeno petoro bh. državljana koji su bili borci na stranim ratištima, a da je 2020. podgnita optužnica protiv još jednog koji je naknadno oslobođen.

"Tužilaštvo BiH još treba da razvije svoje kapacitete za istragu slučajeva finansiranja terorizma", navodi se u izveštaju i dodaje da je bh. pravosuđe i dalje "blago" odnosi prema osumnjičenim za terorizam.

Ovo se, ističu, posebno odnosi na optužene žene koje bosanskohercegovačke vlasti gotovo univerzalno zanemaruju kao moguće kriminalce.

"Nije bilo odredbi za zamrzavanje imovine na osnovu Rezolucija UNSCR 2021. godine, iako su u decembru bosanskohercegovačke vlasti prošle obuku Kancelarije Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal (UNODC) i OEBS o tome kako nominovati subjekte za sankcije UN za terorizam", ističe se u izvještaju.

Stejt Department je upozorio da potencijalni izvori terorizma u BiH ostaju nasilne regionalne nacionalističke grupe i ekstremistička ideologija.

"Politička kriza u Bosni i Hercegovini 2021. godine donela je neviđenu retoriku podela etnonacionalističkih političkih lidera u zemlji", stoji u izveštaju.

U isto vreme, kaže se dalje, glavne verske zajednice u BiH (katolička, islamska, pravoslavna, jevrejska) nastavile su da rade zajedno kroz Međureligijsko veće u BiH na promociji tolerancije i suprotstavljanju delima netrpeljivosti ili nasilja usmerenim prema bilo koje od ovih zajednica.

"Verske zajednice su istakle da vlasti BiH nisu iskoristile stručnost verskih zajednica u borbi protiv nasilnog ekstremizma ili deradikalizaciji povratnika iz Sirije i Iraka", naglašava se u izveštaju.

Izvor: Beta

Foto: Beta/AP