U Severnoj Makedoniji 24. aprila će biti održan prvi krug predsedničkih izbora, na kojima će se za mesto šefa države boriti sedam kandidata. Za vreme izborne tišine, koja će trajati do zatvaranja glasačkih mesta sutra u 19.00, biće dozvoljena kampanja za parlamentarne izbore koji će se održati istovremeno sa drugim krugom predsedničkih izbora, 8. maja.
Prema anketama, ni jedan od kandidata neće osvojiti dovoljan broj glasova za pobedu u prvom krugu na sedmim po redu predsedničkim izborima u Severnoj Makedoniji.
Najveće šanse da prođu u drugi krug daju se dosadašnjem predsedniku Severne Mekedonije Stevi Pendarovskom, kojeg podržava koalicija "Za evropsku budućnost" vladajućeg Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) i Gordani Siljanovskoj Davkovoj, kandidatkinji koalicije makedonske opozicione konzervativne partije VMRO DPMNE - "Tvoja Makedonija".
Prema poslednjoj objavljenoj anketi Centra za politička istraživanja i komunikacije (CRPC), za Gordanu Siljanovsku Davkovu glasalo bi 20,4% ispitanika, a za njenog glavnog konkurenta, Stevu Pendarovskog bi glasalo 16,8% ispitanika.
Retorika ta dva kandidata bila je poslednjih dana kampanje, koja je formalno počela 4. aprila, zaoštrena u toj meri da se Pendarovski požalio Komisiji za sprečavanje i zaštitu od diskriminacije da su Siljanovska Davkova i VMRO DPMNE u više navrata, na javnim skupovima i mitinzima, iznosili lične uvrede i klevete na njegov račun, sa elementima govora mržnje.
Na ovogodišnjim izborima za mesto predsednika Severne Makedonije takmiče se i dvojica etničkih Albanca - kandidat koalicije "Evropski front" najveće albanske partije DUI, ministar spoljnih poslova Bujar Osmani i gradonačelnik Gostivara Arben Taravari kao kandidat koalicije albanske opozicije "Vredi", koju podržava partija "Samoopredeljenje" kosovskog premijera Albina Kurtija.
Još tri kandidata će pokušati da osvoje predsedničku funkciju. Gradonačelnik skopske opštine Karpoš i lider male partije "Grom" Stevčo Jakimovski, univerzitetska profesorka Biljana Vankovska, podržana od male parlementarne partije "Levica" i gradonačelnik Kumanova Maksim Dimitrievski, kandidat novoformirane partije "Znam – Za našu Makedoniju".
Vlada Severne Makedonije je sredu 24. april, i sredu 8. maj, proglasila neradnim danima za sve građane, kako bi mogil da glasaju na predsedničkim i parlamentarnim izborima.
Za predsedničke izbore u Severnoj Makedoniji koristi se dvokružni sistem po kome kandidat može da pobedi i u prvom krugu ukoliko osvoji više od 50% glasova.
U evenutualnom drugom krugu predsedničkih izbora izlaznost mora biti najmanje 40%, od ukupnog broja od 1,8 miliona registrovanih birača, da bi rezultat bio važeći.
Prema Državnoj izbornoj komisiji (DIK), za predsedničke izbore upisano je 1.814.317 birača, a za parlamentarne ukupno 1.815.350 birača.
Za praćenje predsedničkih izbora 24. aprila u DIK je akreditovano ukupno 942 posmatrača, stranih novinara i prevodilaca.
Kancelarija OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) otvorila je 21. marta posmatračku misiju u Severnoj Makedoniji, koju čini glavni tim od 12 međunarodnih eksperata, 20 dugoročnih posmatrača i 300 kratkoročnih posmatrača.
Predsednički izbori održavaju se usred kampanje za parmentarne izbore 8. maja na kojima će učestvovati 17 izbornih lista.
Sve tri najveće partije – SDSM, VMRO DPMNE i DUI na ovim izborima nastupaju u koalicijama sa manjim partijama, a i opozicione partije etničkih Albanaca su se ujedinile u koaliciju "Vredi", u pokušaju da poraze vladajuću DUI, koja je na vlasti više od 20 godina i koju optužuju za kriminal i korupciju.
Analitičati procenjuju da će naveći broj madata u parmanentu sa 120 mesta dobiti koalicija "Tvoja Makedonija" opozicione VMRO DPMNE Hristijana Mickoskog, za koju bi, prema anekti CRPC, glasalo 22,8 odsto ispitanika, dok bi glas konkurentskom SDSM i koliciji "Za evropsku budućnost" "dalo 16,3 odsto.
Izvor: Darko Savanović, dopisnik agencije Beta
Foto: Beta/AP