Rizik ugrožavanja sajber-bezbednosti i podataka pohranjenih u kompjuterskim "oblacima" postaje u svetu sve veći, a rezultati višegodišnjeg istraživanja pokazuju da su najslabije karije u Evropi Bosna i Hercegodina, Srbija i Albanija, piše 20. februara Juronjuz.

Broj slabih tačaka, dakle i potencijalnih mesta probijanja u globalni sistem računarstva u oblacima se za četiri godine više nego udvostručio sa 1.700 na 3.900, piše euronews.com,citirajući analizu koju je širom sveta na različitim platformama za Cloud-računarstvo od 2019. do 2023.  sprovela kompanije IBM.

Ta nova studija, piše portal, pokazuje da je u Evropi nova slaba tačka po svoj prilici postao Balkan.

Rang lista koju je nedavno sastavilo preduzeće za kompjutersku bezbednost podataka pohranjenih u oblaku Kloudie, kao tri zemlje koje su najviše bile osetljive na takve ilegalne upade u klaud sistem navodi BiH, Srbiju i Albaniju. Slede Velika Britanija, Irska, Holandija, Letonija, Severna Makedonija, Italija i Poljska.

Rang lista nije pravljena po ukupnom broju povreda, nego je merodavan odnos broja sajber-zadiranja i pripremljenosti za rešavanje tog problema. 

Juronjuz navodi da je u BiH u protekle dve decenije bilo gotovo devet miliona povreda bezbednosti u sistemu računarstva u oblaku. Ta zemlja je zato u odnosu na svoju veličinu i najviše ugrožena, a ujedno je, navodi Juronjuz, dobila i najnižu ocenu za pripremljenost u slučaju  ugrožavanje kibernetske bezbednosti.

Za Bosnom slede Srbija i Albanija, ali su obe zemlje znatno bolje ocenjene kada je reč o sposobnosti da reše taj problem.

Za razliku od ukupne izloženosti koja je kod BiH ocenjena sa 58, a pripremljenost sa 33, u Srbiji je izloženost povredama sistema oblaka 43, a pripremljenost za hvatanje ukoštac sa tim problemom je ocenjena sa 72. 

Velika Britanija se na četvrto mestio plasirala na osnovu ukupne ugroženosti jer je u protekle dve decenije zabeležila više od milijardu pokušaja povrede podataka pohranjenih u sistemu oblaka. Slično je i sa ekonomski jakom Italijom, koja je zabeležila oko 800 miliona povreda tog sajber-prostora. 

Ali je spremnost Britanije za odbranu od takvih pretnji ocenjena sa 75, a Italije sa 88 od mogućih sto.  

"Slabe tačke koje su detektovane u zemljama poput BiH i Srbije pokazuju kritične rupe koje postoje u sistemu kibernetske sigurnosti i moraju biti odmah ispravljene", izjavio je direktor i osnivač kompanije Kloudie Akaš Mahajan.

On je rekao da je potrebno dati prioritet sajber-bezbednosti i sprovesti robusne mere zaštite kompjuterskih podataka, pošto se svet sve više oslanja na tehnologije koje počivaju na sistemu računarstva u oblacima. U te mere, prema njegovim rečima, spadaju i revizije bezbednosti, programi obuke i uvođenje naprednih tehnologija kodiranja.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Pixabay