Izvestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Marjan Šarec saopštio je 13. maja da EP pozdravlja jasan napredak Crne Gore na putu ka Evropskoj uniji jer ostaje vodeća zemlja kandidat među državama Zapadnog Balkana, ali i naglasio važnost sprovođenja reformi u ključnim oblastima.
"Naglašavamo važnost efikasnih reformi u ključnim oblastima kao što su sloboda medija, izborno zakonodavstvo i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala", rekao je Šarec povodom usvajanja izveštaja o Crnoj Gori u Spoljnopolitičkom odboru EP dan ranije.
U izveštaju usvojenom sa 51 glasom za i sedam protiv, pozdravlja se ambiciozan plan Crne Gore o pristupanju EU 2028. i poziva na zajedničke napore u Crnoj Gori kako bi se postigla politička stabilnost i nastavio suštinski napredak u sprovođenju reformi, saopšteno je iz EP.
Ukazujući na ogromnu podršku građana Crne Gore i većine političkih aktera članstvu u EU do 2028. godine, poslanici su pozdravili napredak zemlje u sprovođenju reformi i mera povezanih sa EU, "koji se temelji na ambicioznom vremenskom okviru".
Kako se dodaje u saopštenju, poslanici su pozvali državne institucije da usklade napore u cilju postizanja političke stabilnosti i nastavka suštinskog napretka u reformama, posebno izbornim i pravosudnim reformama, kao i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Izveštaj pozdravlja konstantno potpuno usklađivanje Crne Gore sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, uključujući i restriktivne mere EU, naročito one u vezi sa ruskom agresijom na Ukrajinu, i izražava pohvalu Crnoj Gori za podršku međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima, na nivou UN.
Poslanici takođe izražavaju ozbiljnu zabrinutost zbog malignog uticaja i mešanja zemalja koje nisu članice EU, napora za destabilizaciju, sajber napada, hibridnih pretnji i kampanja dezinformisanja, uključujući pokušaje uticaja na političke procese i javno mnjenje u Crnoj Gori.
Takve aktivnosti narušavaju ugled EU i potkopavaju napredak zemlje ka članstvu, navodi se.
Napominjući da se verske institucije mogu koristiti kao sredstvo za spoljašnji uticaj, evroposlanici takođe osuđuju svako neprimereno mešanje Srpske pravoslavne crkve u tom smislu i naglašavaju važnost izgradnje kapaciteta za otpornost na manipulaciju informacijama i strani uticaj.
Evropski poslanici pozivaju Crnu Goru da u potpunosti uskladi svoj izborni zakonodavni okvir sa standardima EU, naročito u pogledu usklađivanja izbornog zakonodavstva, transparentnosti, nadzora kampanja i medija, te finansiranja političkih partija i izbornih kampanja.
Takođe pozivaju crnogorske vlasti da uspostave jedinstven dan za održavanje opštinskih izbora na nivou cele države, kako bi se unapredila efikasnost upravljanja i smanjile političke tenzije, uz napomenu da je taj korak uslov za buduće isplate sredstava iz Instrumenta za reforme i rast, dodaje se u saopštenju.
Izvor: Beta
Foto: Beta