Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) objavila je 24. marta da je za sedam meseci rada istraživala gubitak za budžet EU od 5,4 milijarde evra.

Prvi godišnji izveštaj zapravo se odnosi na sedam meseci 2021, pošto je Tužilaštvo počelo da radi 1. juna te godine.

"Prvi meseci našeg rada jasno su pokazali barem jednu stvar - ako budemo ometani u vršenju naše nadležnosti, biće dovedena u pitanje zaštita budžeta EU", rekla je šefica EPPO Laura Kovesi.

U 2021, kako je saopšteno, obrađene su 2.832 prijave, otvoreno je 576 istraga i na kraju godine je bilo 515 aktivnih istraga koje se odnose na ukupnu štetu procenjenu na 5,4 milijarde evra.

Navodi se i da je u posmatranom periodu vrednost zaplene bila 147,3 miliona evra, tri puta veća od budžeta EPPO za 2021.

Kako se dodaje, od 576 istraga otvorenih u 2021. godini, 298 su bili novi slučajevi koje je pokrenuo EPPO a 278 nerešeni predmeti nacionalnih vlasti koje je Evropsko tužilaštvo preuzelo.

EPPO je u posmatranih sedam meseci bio fokusiran na kompleksne, prekogranične istrage sofisticiranog ekonomskog i finansijskog kriminala, posebno kada je u pitanju organizovani kriminal.

Kako se navodi, Tužilaštvo istražuje prevare koje uključuju EU fondove od preko 10.000 evra i prekogranične prevare sa porezom na dodatu vrednost (PDV) sa štetom većom od deset miliona.

Kao najčešći tip kriminala koji pogađa budžet EU identifikovane su prevare u vezi sa rashodima koji se ne odnose na nabavke (32% svih prevara). Reč je o koriščenju ili predstavljanju lažnih, netačnih ili nekompletnih izjava ili dokumenata, uobičajenih u poljoprivrednim subvencijama.

Prevare sa PDV činile su 18%, one koje se ne odnose na PDV 13% (npr. oko carina), prevare sa javnim nabavkama 11 a one povezane sa korupcijom 4%.

U saopštenju se ukazuje na dobru saradnju 22 članice EPPO ali i sa Danskom, Mađarskom, Irskom, Poljskom i Švedskom koje nisu članice.

Navodi se i da je EPPO u cilju brže razmene informacija potpisao sporazume sa Evropskom komisijom, Eurodžastom, Europolom, OLAF, Evropskim revizorskim sudom, Evropskom investicionom bankom i Evropskim investicionim fondom.                                                                      

Kada je reč o trećim zemljama, EPPO je pokrenuo pregovore sa ciljem zaključenja aranžmana sa relevantnim vlastima SAD i Ukrajine.

Izvor: EURACTIV.rs

Foto: Beta