U Francuskoj je ponovo otvorena debata o tome da li državljanima zemalja izvan Evropske unije treba dati pravo glasa, kao što su već uradile neke članice Unije, mada se tome protive desničarska opozicija i delovi koalicije predsednika Emanuela Makrona.

Poslanik vladajuće partije Renesansa Saša Ulije podneo je predlog ustavnog zakona čiji je cilj da stranci iz država koje nisu u EU dobiju pravo glasa i kandidovanja na opštinskim izborima.

Ulije, koji predstavlja levu stranu predsedničke većine, nada se da će zakon doprineti integraciji stranaca na lokalnom nivou.

"Reč je o tome da se tim ženama i muškarcima koji, bez poricanja njihovog nasleđa, žele da postanu punopravni članovi naše političke zajednice, omogući da odrede svoje predstavnike i izraze svoje težnje", navodi se u objašnjenju predloga.

Ulije je naveo i da je to način da se ukloni "zastarelo razlikovanje" stranaca iz drugih zemalja EU i onih koje nisu članice.

Belgija, Danska i Švedska su već dale pravo glasa državljanima trećih zemalja koji borave u zemlji više godina.

Portugal i Španija pravo glasa daju građanima država koje takođe priznaju to pravo.

Na drugoj strani, stranci iz država izvan EU nemaju pravo glasa u Francuskoj, Nemačkoj i Italiji, između ostalih.

Jedini istaknutiji političar koji je podržao zakon je gradonačelnik Dižona Fransoa Rebsaman, socijalsita koji je podržao Makrona na predsedničkim izborima u aprilu.

On je rekao da tu ideju podržava većina Francuza, posebno mladih (75%).

Predlogu se, međutim, snažno protivi opoziciona densičarska partija Republikanci. Poslanik te stranke Erik Sioti ocenio je da je predlog zakona "greška i provokacija" i pozvao Makrona i premijerku Elizabet Born da jasno kažu svoj stav o tome.

Ulije za svoj zakon nema jednogalsnu podršku ni u vladajućoj koaliciji.

Ministar unutrašnjih poslova Žerar Darmanen je "čvrsto protiv" davanja prava glasa državljanima trećih zemalja, prenosi AFP.

Francuska levica se već dugo godina bori za pravo glasa državljana koji nisu u EU. Debatu je bio poreknuo i bivši predsednik Fransoa Oland, čije je jedno od predizbornih obećanja bilo garantovanje prava glasa građanima trećih zemalja.

Ta ideja je pomenuta još u programu francuskog predsednika Fransoa Miterana 1981. godine, a nedavno su je podržali poslanici Nove narodne ekološke i socijalne unije (NUPES), okupljene oko lidera Nepokorene Francuske Žan-Lika Melanšona.

Sandrin Ruso, poslanica Zelenih koji su se pridružili NUPES-u, obećala je Ulijeu da će "biti na njegovoj strani".

Mala je međutim verovatnoća da će se zakon naći na agendi, a čak i kada bi ga odobrio donji dom parlamenta, bilo bi neophodno da ga usvoji i gornji dom, gde većinu ima desnica.

Izvor: EURACTIV France

Foto: Beta