Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik SAD Džo Bajden bi u Vašingtonu već 10. marta mogli da objave početak pregovora o slobodnoj trgovini između Evropske unije i SAD, koji bi ublažio i napetosti između ekonomija dve strane, pišu mediji pozivajući se na američke i evropske zvaničnike.

U centru spora je američki zakon o smanjenju inflacije (IRA) koji je Bajden potpisao prošle godine i čiji je cilj da fondom od gotovo 400 milijardi dolara ublaži posledice klimatskih promena, prvenstveno kroz zelenu tranziciju u proizvodnji struje i u automobilskoj industriji.

Zakon predviđa ulaganje milijardi dolara u domaću proizvodnju energije uz smanjenje emisija štetnih gasova, ali EU strahuje da će naneti štetu njenoj ekonomiji.

Istovremeno, zakon nudi ogromne državne podsticaje američkim preduzećima, preduzećima koja proizvode u SAD, ili koriste američke proizvode.

Zakon, između ostalog, nudi velikodušne poreske olakšice američkim potrošačima za kupovinu novih i polovnih električnih vozila, ali nameće i stroga pravila koja strani proizvođači doživljavaju kao diskriminatorska.

Prema pisanju Njujork tajmsa, vozila moraju biti proizvedena i sastavljena u SAD, a sirovine za baterije moraju da potiču iz Severne Amerike ili iz zemalja sa kojima SAD imaju sporazum o slobodnoj trgovini.

Uprkos bliskom savezništvu, SAD nemaju sporazum o slobodnoj trgovini ni sa EU, ni sa Velikom Britanijom ili Japanom.

Posebno nezadovoljstvo pokazali su, kako navodi  list, evropski zvaničnici koji smatraju da je zakon usvojen u trenutku koji je veoma složen za evropske privrede, pogođene poremećajima na tržištu zbog rata u Ukrajini i poskupljenja energenata.

Spor oko američke državne pomoći zapretio je da preraste u američko-evropski rat subvencijama i da naruši odnose saveznika u trenutku kada nastoje da očuvaju jedinstveni front protiv Rusije, piše američki dnevnik.

Američki Vol strit džornal (WSJ) ocenjuje da bi razgovori o bilateralnom sporazumu EU-SAD bili prvi korak ka stvaranju "pula" kupaca za nabavku sirovina neophodnih za energetsku tranziciju.

Jedan od glavnih ciljeva trgovinskih sporazuma i takvog "pula" kupaca je, prema pisanju lista, da se smanji zavisnost od ključnih sirovina iz Kine.

I dok sporazum EU i SAD ne bi bio klasičan sporazum o slobodnoj trgovini, omogućio bi da i evropske firme ispune kriterijume za poreske olakšice i subvencija koje nudi američki zakon.

Bajdenova administracija nastoji da umiri saveznike, ali mora i da balansira između njih i kongresa koji je usvojio novi zakon IRA, što bi moglo da bude veoma teško, piše WSJ.

Zato neki američki zvaničnici veruju i da početak pregovora neće biti najavljen 10. marta, nakon razgovora Bajdena i Ursule fon der Lajen, nego tek posle konsultacija sa Kongresom.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: EU