Nedavne mere Kine, EU i SAD za smanjenje zavisnosti u tehnologiji mogu da vode slabljenju aktivnosti u nauci, tehnologiji i inovacijama u vreme kada globalni izazovi, više nego ikad, zahtevaju međunarodnu saradnju, upozorava se u novom izveštaju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Kina, EU i SAD zajedno pokrivaju više od dve trećine globalne potrošnje na istraživanja i razvoj (R&D).
Podaci o saradnji zasnovani na naučnim publikacijama pokazuju "rane znake" odustajanja od bilateralne saradnje SAD i Kine u istraživanjima, navodi se u izveštaju "Perspektive nauke, tehnologije i inovacija 2023".
Koautorstvo SAD sa Kinom znatno je smanjeno poslednjih godina, verovatno zbog ograničenja putovanja za vreme pandemije i uskraćivanja viza koje je kineskim naučnicima limitiralo putovanja u inostranstvo.
Najveći pad saradnje, koji je počeo 2020. i ubrzao 2021, zabeležen je u inženjerstvu i prirodnim naukama, oblastima koje podržavaju razvoj revolucionarnih tehnologija i koje čine najveći deo bilateralne saradnje u istraživanjima Kine i SAD.
"Strateško nadmetanje treba pomiriti sa suočavanjem sa globalnim problemima i krizama", rekla je zamenica generalnog sekretara OECD Keri-En Džons predstavljajući izveštaj Evropskoj komisiji u Briselu.
Ona je rekla da je liderstvo neizbežno podrazumevalo neke mere zaštite tehnologija od strateških konkurenata ali da su danas R&D u svetu sve više povezani preko trgovine, dostupnosti kritičnih minerala i trke za talentima.
"Važno je da zemlje OECD pažljivo usmere svoje mere dok u isto vreme drže otvorenim kanale za ambicioznu saradnju u istraživanjima i inovacijama kako bi se odgovorilo na sadašnje i buduće globalne izazove", rekla je Džons.
Obim sadašnje potrošnje Kine za R&D ukazuje da ona dobija kritičnu masu za inovacije u raznim oblastima, od veštačke inteligencije, do prerade kritičnih minerala.
SAD ubedljivo najviše u svetu troše na istraživanja i razvoj. Druga je Kina koja je u poslednjih 20 godina više nego utrostručila broj istraživača.
Kineski R&D intenzitet, odnosno procenat BDP koji se izdvaja za istraživanja i razvoj, porastao je sa 1,7% u 2010. na 2,45% u 2021. i iznad je R&D intenziteta EU od 2,15% ali ispod američkog od 3,46% BDP.
Kako se navodi, Kina je danas tržišni lider u nekim tehnologijama, poput 5G, i među vodećim u drugim, uključujući baterije i vetroturbine.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta