Evropski centar za algoritamsku transparentnost (ECAT), čiji je cilj sigurnije, predvidivije i pouzdanije onlajn okruženje za ljude i preduzeća, otvoren je 18. aprila u Sevilji, saopštila je Evropska komisija.
ECAT će Evropskoj komisiji pružiti interno tehničko i naučno znanje kako bi se osiguralo da algoritamski sistemi koje koriste veoma velike onlajn platorme i veoma veliki onlajn pretraživači ispunjavaju obaveze o upravljanju i ublažavanju rizika i transparentnosti koje su predviđene Zakonom o digitalnim uslugama (DSA).
Tu uključuje zadatke kao što su tehničke analize i evaluacije algoritama.
Interdisciplinarni tim stručnjaka za podatke, veštačku inteligenciju, društvene nauke i pravnih stručnjaka zajednički će procenjivati funkcionisanje algoritamskih sistema i predlagati najbolje načine za smanjivanje njihovog uticaja.
"To će biti izuzetno važno za temeljnu analizu izveštaja o transparentnosti i samoprocene rizika koje podensu određene kompanije, kao i za inspekcije njihovih sistema kada to zahteva Komisija", navodi se u saopštenju.
Zakonom o digitalnim uslugama uvedeni su zahtevi za upravljanje rizicima za kompanije koje Komisija odredi kao veoma velike onlajn platforme i veoma velike onlajn pretraživače, a koji moraju na svojim platformama da identifikuju, analiziraju i umanje brojne sistemske rizike, od širenja nelegalnog sadržaja i dezinformacija preko njihovih usluga do uticaja na slobodu izražavanja ili medijske slobode.
Takođe se moraju procenjivati i umanjivati rizici koji se odnose na rodno nasilje na internetu i zaštitu maloletnika i njihovog mentalnog zdravlja.
Evropska komisija ima zadatak da sprovodi nezavisnu reviziju i nadzor planova za umanjenje rizika određenih platformi i pretraživača.
"Ti ciljevi se ne mogu postići bez odgovarajućih kapaciteta za istraživanje i predviđanje, koji su bitan deo pristupa ECAT-a. Istraživači ECAT-a se neće fokusirati samo na utvrđivanje i ublažavanje sistemskih rizika koje uzrokuju veoma velike onlajn platforme i veoma veliki internet pretraživači, nego će takođe istraživati dugoročni uticaj algoritama na društvo", saopštila je Komisija.
Potpredsednica EK Margrete Vestager izjavila je da će tim ECAT-a sa svojim multidisciplinarnim znanjem moći da stekne bolji uvid u funkcionisanje algoritama veoma velikih onlajn platofrmi i pretraživača i njihovu ulogu u širenju nelegalnog i štetnog sadržaja.
"DSA je dao pravne alate za otvaranje crne kutije algoritama platformi. Tehničko stručno znanje u ECAT-u biće ključno za postizanje tog cilja", rekao je evropski komesar za unutrašnje tržište Tijeri Breton.
ECAT je otvoren u Zajedničkom istraživačkom centru u Sevilji, u prisustvu predstavnika institucija EU, akademske zajednice, civilnog društva.
DSA je stupio na snagu u novembru 2022, a platforme i pretraživači su imali rok do februara da objave broj svojih aktivnih korisnika na mesečnom nivou. Komisija sada analizira te podatke da bi odredila koje su veoma velike onlajn platforme i veoma veliki onlajn pretraživači, a oni će zatim imati četiri meseca da ispune sve obaveze iz DSA i dostave prvu procenu rizika.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: algorithmic-transparency.ec.europa.eu