Savet Evropske unije postigao je 13. decembra dogovor o zakonodavnom aktu EU koji podrazumeva da krijumčarenje migranata bude krivično delo za koje je previđena zatvorska kazna od najmanje tri godine.

Države članice, prema dogovorenom predlogu, moraju da osiguraju da u svom nacionalnom zakonodavstvu namerno pomaganje državljanima trećih zemalja da uđu na teritoriju bilo koje članice EU, pređu preko te teritorije ili borave na njoj, u zamenu za finansijsku ili materijalnu korist, bude krivično delo.

Predviđena maksimalna zatvorska kazna za krivično delo krijumčarenja migranata je najmanje tri godine zatvora, odnosno najmanje osam godina ako krijumčari deluju kao deo kriminalne organizacije ili kada vrše teško nasilje nad migrantima.

U slučaju da to krivično delo uzrokuje smrt migranta, predviđena maksimalna zatvorska kazna je najmanje 10 godina.

Članice EU mogu da odluče da propišu duže maksimalne kazne.

Predlog uključuje i pravila o novčanim kaznama koje se primenjuju na pravna lica, a to su procenat ukupnog prometa na svetskom nivou ili fiksni iznos do 40 miliona evra.

Cilj predloga Saveta EU o zakonodavnom aktu Unije o sprečavanju i borbi protiv krijumčarenja migranata je usklađivanje krivičnog prava zemalja članica o pitanjima kao što su definisanje i sankcionisanje krijumčarenja migranata.

"Ako želimo biti ozbiljniji u pogledu zaštite naših granica, moramo da pojačamo borbu protiv krijumčarenja migranata. Ujednačena kriminalizacija tog krivičnog dela u celoj EU imala bi ključnu ulogu u toj oblasti", izjavio je ministar pravde Mađarske Benco Tužon.

Države članice zadržale su predlog Evropske komisije o takozvanoj humanitarnoj klauzuli, čiji je cilj da se određena vrsta pomoći neregularnim migrantima, posebno pomoć članovima uže porodice ili podrška  za zadovoljavanje osnovnih ljudskih potreba, ne može smatrati krivičnim delom krijumčarenja migranata.

Usvojena pozicija Saveta EU biće osnova za predstojeće pregovore s Evropskim parlamentom.

Savet EU je saopštio da je na spoljnim granicama EU u 2023. godini otkriveno približno 380.000 nezakonitih prelazaka granice.

Prema proceni Europola, više od 90% neregularnih migranata koji dolaze u EU koristi usluge krijumčara.

Prema podacima UN, mreže krijumčara godišnje zarade 4,7 milijardi do šest milijardi dolara.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Beta/AP