Jermenski parlament usvojio je 12. februara zakon čiji je cilj početak procesa pridruživanja EU.
Premijer Nikol Pašinjan rekao je prošlog meseca da jermenska vlada želi članstvo u EU ali i istakao da takva odluka može da bude doneta jedino na referendumu.
Sada je napravljen prvi korak vlade u Jerevanu u tom smeru.
"Parlament Jermenije odobrio je u prvom čitanju nacrt zakon o pokretanju procesa pristupanja zemlje EU", napisao je na mreži Iks predsednik parlamenta Alen Simonjan.
Zakon je iniciran peticijom kojom se vlasti pozivaju da pokrenu proces pristupanja. Prikupljeno je više od 50.000 potpisa potrebnih da se o nekom pitanju raspravlja u parlamentu.
Briselski portal Politiko podseća da proces pridruživanja EU može da traje decenijama jer podrazumeva usklađivanje sa standarima EU u brojnim oblastima, uključujući politike poput funkcionisanja demokratskih institucija, pravosuđa i osnovnih prava.
Bez obzira na to, zaokret Jermenije prati rastuće tenzije zemlje sa Rusijom, istorijski jednim od njenih vodećih saveznika.
Vlada u Jerevanu je 2024. objavila da će napustiti Organizaciju Ugovora o kolektivnoj bezbednosti, koju vodi Kremlj i koja je odgovor Moskve na NATO, optužujući je da nije intervenisala kada je zemlju napao susedni Azerbejdžan.
Međutim, Jermenija je i dalje zavisna od ruske energije i trgovine i u toj zemlji Kremlj ima vojnu bazu, što pokazuje koliko je teško potpuno prekinuti odnose sa Moskvom, piše Politiko.
Zamenik ruskog premijera Aleksej Overčuk nedavno je uporedio jermenske aspiracije prema EU "kupovinom karte za Titanik" i upozorio na ekonomske posledice.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Pixabay.com