Premijer Mađarske Viktor Orban najavio je 7. marta da će narednih nedelja započeti javne konsultacije u zemlji o pristupanju Ukrajine Evropskoj uniji. On je takođe ocenio da EU ne može da priušti da finansira vojne napore Ukrajine pošto finansijska pomoć SAD više nije zagarantovana.
Orban, saveznik američkog predsednika Donalda Trampa, koji takođe održava bliske veze sa Moskvom, rekao je za državni radio da će se Mađari izjasniti o tome da li žele da se Ukrajina pridruži Uniji.
Članstvo Ukrajine u EU bi značilo da će "Evropa biti uništena, uključujući i mađarsku ekonomiju", rekao je Orban i dodao da taj "proces mora biti zaustavljen na vreme", prenosi AP.
"Svi će reći svoje mišljenje" o potencijalnom članstvu Ukrajine u EU. "Pitanje je jednostavno: da ili ne", rekao je Orban.
Orban je to izjavio dan pošto su lideri EU na samitu podržali planove o jačanju odbrane i nastavku pružanja pomoći Ukrajini.
Svih 27 zemalja EU podržalo je predlog Evropske komisije koji ima za cilj da mobiliše oko 800 milijardi evra, uključujući 150 milijardi kredita za troškove odbrane.
Međutim, Mađarska je odbila da podrži zaključke samita o nastavku podrške Ukrajini u kojima se, između ostalog, navodi da ne može biti pregovora o Ukrajini bez Ukrajine i da Evropljani moraju biti uključeni u sve razgovore koji se tiču njihove bezbednosti.
Nacionalne konsultacije biće pokrenute u trenutku kada mađarska privreda tek izlazi iz inflacijske krize i kada, pred izbore naredne godine, jača nova opoziciona stranka koja predstavlja do sada najveći izazov za Orbana, koji je na vlasti od 2010.
Orbanova vlada je do sada sprovela više od 10 takvih konsultacija o raznim pitanjima, od migracija do prava LGBT zajednice i sada će, kako je najavio, uraditi isto da bi se videlo kakvo je mišljenje građana o ulasku Ukrajine u EU.
U takvim kampanjama građani s pravom glasa dobijaju pismo sa pitanjem i ponuđenim odgovorima. Pitanja su često formulisana na manipulativan i sugestivan način, a većina odgovora ima tendenciju da bude u skladu sa stavom vlade, zbog čega ih opozicija i civilno društvo kritikuju kao propagandno sredstvo, prenosi Politiko.
Rezultati anketa nisu pravno obavezujući, ali se koriste za jačanje stavova Orbanove vlade o pitanjima koja izazivaju podele u društvu, navodeći da za to ima podršku većine biračkog tela.
Orban, koji je odbijao da pošalje oružje Ukrajini od početka rata, rekao je da Evropa treba da podrži Trampove mirovne pregovore umesto da produžava rat.
Mađarski premijer je rekao da bi način na koji EU sada želi da podrži Ukrajinu, uz istovremeno povećanje sopstvene potrošnje za odbranu, "upropastio Evropu", prenos Rojters.
"Ako sada SAD odustanu (od finansiranja rata)...zašto bi ostalih 26 država članica imalo šansu da ovaj rat privedu kraju. Danas se čini da sam stavio veto. Ali za nekoliko nedelja oni će se vratiti i ispostaviće se da nema novca za ove ciljeve", rekao je Orban.
Tramp ističe da Evropa mora da preuzme veću odgovornost za svoju odbranu i 6. marta je ponovo doveo u pitanje američku posvećenost NATO-u, rekavši da SAD ne bi trebalo da priteknu u pomoć zemljama koje, prema njegovom mišljenju, ne troše dovoljno na sopstvenu odbranu.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Evropska unija