Rumunija će do kraja godine početi masovnu proizvodnju dronova dvostruke namene, vojnih i civilnih, nakon što na leto bude predstavljen prototip, najavio je ministar ekonomije te zemlje Bogdan Ivan.
Ivan je u rumunskom parlamentu rekao da je koncept proizvodnje dronova u završnoj fazi testiranja i da masovna proizvodnja treba da počne krajem godine, prenela je agencija Agerpres.
"Sada analiziramo kako bismo videli gde da usmerimo investicije i gde možemo da proizvodimo, od municije NATO kalibra 155 do svega što znače eksplozivne supstance TNT i RDX. Spremni smo da povećamo proizvodne kapacitete i radimo sa ministarstvom odbrane kako bismo obezbedili što je veće moguće pokrivanje potreba Rumunije", rekao je ministar ekonomije.
Dodao je da će Rumunija za dve i po godine u fabrici u gradu Viktorija u blizini Fagarasa proizvoditi svoje eksplozivne barute zajedno sa jednom velikom stranom kompanijom.
Agerpres prenosi da je Ivan rekao i da će se ove godine u projekte proizvodnje vojne opreme, posebno u nacionalne odbrambene kompanije, sliti najmanje milijardu rumunskih leja (1 lej-0,20 evra).
Prema njegovim rečima, sve to upotpunjuje program kroz koji će se deo sredstava koja je država potrošila na opremanje vojske vratiti u ekonomiju preko kompanija u odbrambenoj industriji.
Kako prenosi agencija Ipn, ministar ekonomije osvrnuo se i na to kako Rumunija može da uđe u mehanizam EU za naoružavanje SAFE.
"Rumunija već ima izuzetno zanimljiv profil u naprednoj tehnologiji, sajber bezbednosti, veštačkoj inteligenciji, dronovima, a taj segment predstavlja dve od šest ključnih tačaka mehanizma SAFE", rekao je ministar.
Rekao i da se na tim pitanjima već radi sa ministarstvima odbrane i finansija i svim stručnjacima.
Euraktiv Rumunija podseća da je vlada u novembru odobrila projekat razvoja "rumunskih dronova".
Pre toga je u maju 2024. potpisan ugovor o saradnji Karfila, filijale nacionalne odbrambene kompanije Romarm, i kompanije Periskop aviejšn, američkog proizvođača specijalizovanog za vojne i komercijalne dronove.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta