Velika većina Evropljana podržava povećanje izdvajanja za odbranu, pokazuje novo istraživanje. U Italiji, ipak, te mere podržava manje od polovine građana.
Prema anketi urađenoj za briselski portal Euraktiv u martu, posle odluke EU da poveća budžet za odbranu, 73% ispitanika je reklo da se zalaže za povećanje vojnih rashoda svoje zemlje ukoliko SAD odluče da smanje podršku Evropi.
Petina ispitanika smatra da povećanje nije potrebno, a 7% ispitanika je reklo da treba smanjiti troškove za odbranu.
Među najvećim evropskim ekonomijama, najmanja podrška povećanju potrošnje je u Italiji (49%), dok je najveća u Nemačkoj (79%), Francuskoj i Španiji (76%).
Protiv povećanja vojnih troškova je 37% Italijana, dok 14% smatra da članice EU treba da smanje investicije u odbranu.
Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je 3. aprila, po dolasku na sastanak šefova diplomatija članica NATO-a, da će SAD ostati u NATO-u, ali da je neophodno da alijansa bude sposobnija.
Rubio je rekao da očekuje da iz Brisela ode sa jasnom obavezom saveznika da će povećati izdvajanja za odbranu na 5% sa sadašnjih 2% BDP, što neke evropske zemlje, poput Belgije, Italije i Španije, još ne uspevaju da ispune.
Prema podacima objavljenim na sajtu Saveta EU, od 2021. do 2024. ukupni izdaci za odbranu zemalja članica EU porasli su za više od 30%, dostigavši 326 milijardi evra, što je oko 1,9% BDP-a EU.
Ako se uzmu u obzir samo 23 zemlje članice EU koje su takođe članice NATO, izdaci za odbranu su 2024. godine iznosili 1,99% njihovog ukupnog BDP-a, a očekuje se da će ove godine biti 2,04%.
Zemlje južne Evrope su zabrinute da bi troškovi dodatno opteretili njihove budžete. Rim i Madrid su se zalagali da definicija odbrane bude dovoljno široka da obuhvati pretnje koje su važne za te zemlje, kao što su bezbednost u Mediteranu, sajber bezbednost, klimatske promene i terorizam, navodi Euraktiv.
Kada je u pitanju slanje vojske u Ukrajinu po okončanju rata, u okviru mirovne operacije, 45% ispitanika je podržalo, a 35% je bilo protiv.
I tu su Italijani iskazali najmanju podršku za razmeštanje evropskih trupa u Ukrajini (35%). Takvu odluku bi podržalo 41% Nemaca, 45% Francuza i 64% Španaca.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Evropska komisija