U Rumuniji i Poljskoj se 18. maja održavaju predsednički izbori, a eventualna pobedu kandidata desničarsko-populističkih partija, što je u Rumuniji vrlo moguće, a u Poljskoj manje verovatno, zakomplikovala bi podršku Evropske unije Ukrajini i uopšte oslabila proevropske snage na kontinentu, piše Savet za inostrane odnose (CFR).

U Rumuniji je u prvom krugu, 4. maja, pobedio desničarski populista Đorđe Simion koji ima velike šanse da izađe kao pobednik iz drugog kruga. 

"Simion se javno divi američkom predsedniku Donaldu Trampu i italijanskoj premijerki Đorđi Meloni, podržava smanjenje vojne pomoći Ukrajini i u više navrata je kritikovao primat prava EU" nad nacionalnim, piše CFR.

"Ako Simion pobedi, mogao bi da postane izvor opstrukcija u EU, po uzoru na mađarskog premijera Viktora Orbana, ili premijera Slovačke Roberta Fice", ocenjuje CFR.

Komentarišući potencijalni uticaj pobede Simiona na politiku koju EU vodi prema ratu u Ukrajini8, CFR piše da je u Rumuniji postoji puno dokaza za Simionovu antipatiju prema Ukrajini i da mu je čak i zabranjen ulazak u tu zemlju zbog širenja laži o položaju rumunske manjine i zbog teritorijalnih pretenzija, pod maskom zaštite Rumuna u Ukrajini.

"Kao član Evropskog saveta, predsednik Rumunije ima značajan uticaj na spoljnu i evropsku politiku, Ako bude izabran, Simion bi mogao da blokira (vetom) podršku EU Ukrajini, koja zahteva konsenzus svih članica", piše CFR.  

Izbori u Poljskoj, a na kojima učestvuje trinaest kandidata, po svoj prilici će, prema pisanju CFR, rezultirati drugim krugom u kojem će se najverovatnije takmičiti kandidat centrističke Građanske koalicije i gradonačelnik Varšave Rafal Tšaskovski i kandidat desničarske Partije prava i pravde (PIS) Karol Navrocki.

"Ako pobedi Tšaskovski, očekuje se da će vladajuća Građanska kalicija (premijera Donalda Tuska) sprovesti obimne reforme kako bi preokrenula nazadovanje Poljske u oblasti demokratije, što je sprečavao sadašnji predsednik Anžej Duda", koji je na tu funkciju došao kao kandidat PIS, dodaje CFR, podsećajući da je PiS kritikovan zbog imenovanja lojalnih sudija, kontrole javnih medija i ukidanje građanskih sloboda.  

Pobeda Tšaskovskog bi osnažila i proevropski pristup premijera Tuska u domaćoj politici.

Kada je reč o Ukrajini, Poljska je tradiocionalno jedan od najodlučnijih ukrajinskih saveznika, pomogla joj je u vojnoj opremi vrednoj 4,2 milijarde evra i, posle Nemačke je prihvatila najviše ukrajinskih izbeglica, do aprila ove godine gotovo milion.

"Međutim, u zemlji je podrška za Ukrajinu i njene izbeglice počela da jenjava. Većina stanovnika u Poljskoj se zalaže za oštriju migrantsku politiku, a poljski farmeri su izrazili zabrinutost zbog konkurencije jeftinih poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine. Navrocki je, tako, obećao da će dati prioritet poljskim građanima ispred ukrajinskih izbeglica kada je reč io zdravstvenim uslugama i školama", piše CFR.

U autorskom komentaru za CFR navodi se da je Tšaskovski isto usvojio nešto oštriji stav prema migraciji, ali da je u Poljskoj zabrinutost zbog ruske pretnje ipak ujedinjujući faktor zbog straha za nacionalnu bezbednost u slučaju poraza Ukrajine. 

"To ilustruje da, za razliku od Rumunije, u Poljskoj postoji visok stepen kontunuiteta politike prema Ukrajini", ocenjuje CFR.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Beta