Stranci u Nemačkoj često su meta javnosti jer su prema policijskoj statistici srazmerno češće osumnjičeni za vršenje krivičnih dela od Nemaca, ali je ta statistika iskrivljena i ne prikazuje pravu sliku, izjavila je stručnjakinja za kriminalistiku Suzan Pretor.

Prema pisanju televizije n-TV, prošle su godine od ukupno 2.184.834 osobe koje su osumnjičene za izvršenje nekog krivičnog dela 54% bili Nemci, a oko 42% nije posedovalo nemačko državljanstvo, iako oni u ukupnom stanovništvu čine manje od 17%.  

Profesorka sociologije i kriminalistike na Policijskoj akademiji u Donjoj Saksoniji Suzan Pretor kaže da može da "stavi ruku u vatru" da ti podaci ne pokazuju pravu sliku i da nije tačno da su stranci skloniji kriminalu od nemačkih državljana. 

Slika je, prema njenim rečima, nepotpuna, jer se odnosi isključivo na "osvetljenu zonu" odnosno dela koja su polcijski registrovana, a to u velikoj meri zavisi od spremnosti građana da prijave neko krivično delo. 

A tu su, kako je rekla, građani približno dvostruko češće skloni da prijave osobe koje doživljavaju kao strance i zato oni, i kad je reč o istom biću krivičnog dela, češće postaju deo policijske statistike.

Uz to bi, da bi poređenje bilo objektivno, iz statistike trebalo isključiti delikte koje mogu da izvrše samo strani državljani, kao što je na primer kršenje odredbi zakona o azilu.

"Ako se u obzir uzmu socijalni faktori, onda se policijska statistika relativizuje", rekla je Pretor, pojašnjavajući da u te faktore spadaju siromaštvo, niže obrazovanje, iskustvo pretrpljenog nasilja, trauma koju nosi izbeglištvo, ili mesto stanovanja.

"Mnogi građani koji nisu Nemci žive u gusto naseljenim četvrtima sa povećanim stepenom kriminala", zbog čega je tamo obično i pojačano prisustvo policije koja onda i ciljano istražuje i otkriva više krivičnih dela nego na drugim mestima, rekla je Pretor.

Ona je podsetila da izraz lica bez nemačkog državljanstva označava "veoma heterogenu grupu", koja uključuje i turiste, ali i ljude iz SAD koji kao i primera radi Sirijci nemaju državljanstvo, ili ljude koji su ciljano doputovali da bi vršili krivična dela a potom napuste zemlju. "Jedino što sve njih povezuje je to što nemaju nemački pasoš", rekla je Pretor. 

"Kada se svi ti podaci prečiste i uzmu u obzir svi navedeni aspekti, nema bitne razlike između sklonosti kriminalu kod Nemaca i nenemaca", rekla je Pretor.

Ona je naglasila da treba uporediti broj nasilnih krivičnih dela koja su izvršili građani bez nemačkog državljanstva u odnosu na njihov ukupan broj u Nemačkoj, jer se onda vidi da je u toj grupi ljudi koji borave u Nemačkoj stopa kriminaliteta čak i manja od jedan odsto.

Izvor: Dnevni evropski servbis

Foto: Pixabay